Başını Örttü!

pope-obama-handshake_1ABD Başkanı Barack Obama Vatikan’da ilk kez Papa Francis ile görüştü. Beyaz Saray görüşmede iki liderin” büyüyen eşitsizlik” ile mücadelede  ”ortak bir kararlılık” sergilemeye ağırlık verdiler.Görüşmeler sırasında ABD First Lady Michelle Obama’da bulundu bayan Obama’nın başını siyah bir elbise giydi ve başını siyah bir tülle örttü.

Obama görüşme sonrası gazetecilere görüşmelerde yoksulluğun azaltılması ve küresel uyuşmazlık sorunlarının ele alındığını açıkladı.
Vatikan tarafından yayınlanan açıklamada iki liderin Amerika’da dini özgürlükler, doğum gibi Amerika’daki Katolik Kilisesi’ni  özellikle ilgilendiren konuları görüştükleri de  belirtildi.

gal-bam8-jpg
Amerika’nın yeni sağlık reformu yasası, Katolik Kilisesi’nin öğretilerine ters düşen doğum kontrol önlemleri içerdiği için tartışma yaratmış bulunuyor.

Obama daha sonra İtalyan yetkililerle görüştü ve Başbakan Matteo Renzi ibe ortak basın toplantısı düzenledi. İki lider de ekonomi ve savunma konularıyla Ukrayna krizi konusunda işbirliği yapma gereğini vurguladı.
Ukrayna sorunu ve Rusya Avrupa’nın Avrupa gezisinde bir numaralı konu oldu.

ObamaPope_wide-67e484798d90b8b56e68c38e1f042700471f30a2-s6-c30

1 Comment