Kanserin Enerji Kaynağı Kesildi

Bilim insanları, glioblastoma hücrelerinin “enerji kaynağı” nı kesen ve onları kendi kendilerini yok edebilen kimyasal bir bileşik keşfettiler. Glioblastoma, oldukça agresif bir beyin tümörü olarak biliniyor.

Glioblastoma ölümcül bir beyin kanseri şekli. Glioblastoma tümörleri, bol miktarda kan alabilen beynin yapışkan, destekleyici dokusunda ortaya çıkıyor.

Kötü huylu hücreler çok hızlı çoğaldıkları için, bu, kanseri özellikle tedavi etmeyi zorlaştırıyor.

Bu agresif kanser için şu ana kadar hayatta kalabilme oranı 10-12 ay olarak biliniyor. Bazı çalışmalara göre, 5 yıllık  yaşama  oranı yüzde 10’un altında.

Ancak, uluslararası bir bilim insanları ekibi tarafından yürütülen yeni araştırmalarla, kanser hücrelerinin bu kadar hızlı yayılmasını engellemenin bir yolunu buldundu… KHS101 adı verilen yeni bir sentetik kimyasal bileşik, kanser hücrelerinin “enerji kaynağı” nı kesiyor.

İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nden Heiko Wurdak, Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan çalışmaya liderlik etti.

KHS101, tümör büyümesini yarıya indiriyor.

Laboratuvar deneyleri KHS101‘in kanser hücrelerinin mitokondrilerini bozduğunu keşfetti. “Hücrenin elektrik santralleri” olarak da bilinen mitokondri, besinleri enerjiye çevirmekten sorumlu küçük organeller.

Mitokondrinin iyi işleyişini bozarak KHS101, bu yakıt üreten metabolizmaya müdahale etti ve hücrelerin kendi kendini imha etmesine neden oldu.

“Bu araştırmaya başladığımızda KHS101‘in glioblastomun büyümesini yavaşlatabileceğini düşündük, ancak tümör hücrelerinin kendisine maruz kaldığında temel olarak kendi kendini yok ettiklerini gördüklerine şaşırdık” diyor Wurdak.

Daha sonra, araştırmacılar bileşiğin kan-beyin bariyerine nüfuz edip etmediğini görmek istediler, ki bu “beynin kan damarları (kılcal damarlar) ile beyin dokusunu oluşturan hücreler ve diğer bileşenler arasındaki bariyer.”

Bu bariyer esastır çünkü vücudumuzun bakteri ve virüs gibi patojenlerden korunmasına yardımcı oluyor. Bununla birlikte, uzmanlar ilaçları uygulamayı denediğinde bir engel çıkabilir.

Bu nedenle Wurdak ve arkadaşları insan kanser hücrelerini farelere transplante ettiler ve etkilerini incelemek için bileşiği verdiler.

Bileşik ile tedavi edilen kemirgenler, plasebo alan kemirgenlere kıyasla tümörlerinde yüzde 50’lik bir düşüşe gösterdi. KHS101 gerçekten de kan-beyin bariyerini geçebildi.

KHS101 ile tedavi edilen fareler hastalıktan kurtuldu ve tümörler çevresindeki sağlıklı doku etkilenmeden kaldı.

Araştırmacılar ayrıca, bileşiğin içindeki  tümörlerin tüm farklı genetik varyasyonlarını tedavi etmede başarılı olduğunu bulguladı.

“Bu uzun bir sürecin ilk adımı, ancak bulgularımız ilaç geliştiricilerinin bu kimyasalın kullanımlarını araştırmaya başlamasını kolaylaştırmaktadır” Profesör Richard Gilbertson, araştırmada yer almayan kar amacı gütmeyen bir organizma olan Cancer Research UK ile beyin tümörü uzmanı , yeni bulgular ilgili  da şöyle diyor: “Glioblastoma tedavisi yıllardır değişmeden kalmıştır. Potansiyel yeni ilaçları tanımlamak ve karakterize etmek gibi böyle klinik araştırmalara acil bir ihtiyaç vardır. ”

Prof. Gilbertson, “Bulgular cesaret verici olsa da, insanlar üzerinde denenmesi için KHS101’nin daha sıkı bir şekilde test edilmesi gerekmektedir.” Dedi.

Yapılan araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2015 yılında yaklaşık 23.000 yetişkin insana beyin tümörü tanısı kondu. Tüm primer beyin tümörlerinin% 50’sinden fazlası glioblastomlar olduğu belirtiliyor.

 

Glioblastoma ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Kurucu Editör: Hülya karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

2 Comments