Biyometrik Pasaport Olmadan da Türk Vatandaşları AB’ye Vizesiz Gidebilecek

ppppAlman Bild gazetesi Türkiye’den vize muafiyeti koşullarından biri olarak istenen biyometrik pasaportlarla ilgili bir iddiaya yer verdi: Türk vatandaşları bu yılın sonuna kadar biyometrik pasaportları olmadan Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilecek. Yani AB, biyometrik pasaportu beklemeyecekAB Komisyonu çevrelerine dayandırılan habere göre, Türk vatandaşları için planlanan vize muafiyeti biyometrik pasaportlar yürürlüğe girmeden geçerli olacak.

Haberde, Türk vatandaşlarının bu yılın sonuna kadar sahip oldukları pasaportlarla vizesiz Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilecekleri belirtildi.

AB Komisyonu’nun Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması konusundaki görüşünü yarın açıklaması bekleniyor.

Komisyonun prensip olarak vize yükümlülüğünü kaldırma yönünde tavsiyede bulunacağı, ancak bunun bir takım koşullara bağlı kılınacağını bildirdi.

AB çevrelerinden sızan bilgilere göre haziran ayı sonunda Schengen Bölgesi’ne Türk vatandaşları için vize zorunluluğu kaldırılması planlanıyor. Ancak bunun için Türkiye’den istenen 72 koşulun yerine getirilmiş olması da gerekli.

Türkiye, AB ile yapılan mülteci anlaşmasına karşılık Türk vatandaşlarına vize zorunluluğunun kaldırılmasını şart koşmuştu.

Deutsche Welle Türkçe

1 Comment