Biyometrik Pasaport Olmadan da Türk Vatandaşları AB’ye Vizesiz Gidebilecek

ppppAlman Bild gazetesi Türkiye’den vize muafiyeti koşullarından biri olarak istenen biyometrik pasaportlarla ilgili bir iddiaya yer verdi: Türk vatandaşları bu yılın sonuna kadar biyometrik pasaportları olmadan Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilecek. Yani AB, biyometrik pasaportu beklemeyecekAB Komisyonu çevrelerine dayandırılan habere göre, Türk vatandaşları için planlanan vize muafiyeti biyometrik pasaportlar yürürlüğe girmeden geçerli olacak.

Haberde, Türk vatandaşlarının bu yılın sonuna kadar sahip oldukları pasaportlarla vizesiz Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilecekleri belirtildi.

AB Komisyonu’nun Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması konusundaki görüşünü yarın açıklaması bekleniyor.

Komisyonun prensip olarak vize yükümlülüğünü kaldırma yönünde tavsiyede bulunacağı, ancak bunun bir takım koşullara bağlı kılınacağını bildirdi.

AB çevrelerinden sızan bilgilere göre haziran ayı sonunda Schengen Bölgesi’ne Türk vatandaşları için vize zorunluluğu kaldırılması planlanıyor. Ancak bunun için Türkiye’den istenen 72 koşulun yerine getirilmiş olması da gerekli.

Türkiye, AB ile yapılan mülteci anlaşmasına karşılık Türk vatandaşlarına vize zorunluluğunun kaldırılmasını şart koşmuştu.

Deutsche Welle Türkçe

3 Comments

 • verthilertva Reply

  29 February 2020 at 23:56

  I am not rattling fantastic with English but I come up this real easy to read .

 • weight training Reply

  18 March 2020 at 03:48

  I’ve recently started a blog, the information you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “Never trust anybody who says ‘trust me.’ Except just this once, of course. – from Steel Beach” by John Varley.

 • look at here now Reply

  27 June 2020 at 03:19

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

Leave a Comment