BM Gazze’de Ateşkes Çağrısında Bulundu

Barack_Obama_chairs_a_United_Nations_Security_Council_meetingBirleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail ve Filistinliler arasında Gazze’de devam eden çatışmaların durması çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi yayınladıkları açıklamada, şiddet eylemlerinin durması, sükunetin tesis edilmesi ve 2012’de Mısır hükümetinin tesis ettiği ateşkesin tekrar yürürlüğe girmesi çağrısında bulundu.

BM beş gün boyunca devam eden çatışmalara ilk kez bu denli ağır resmi tepki veriyor.

Örgütün İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay, İsrail’in savaşta sivillerin korunmasını öngören uluslararası hukuku ihlal etmiş olabileceğine dikkati çekiyor. BM’ye “derin rahatsızlık yaratan haberlerin ulaştığını” söyleyen Pillay, bu haberlere göre ölen siviller arasında “evlerindeyken vurulan” kadın ve çocukların bulunduğunu kaydetti.

Sivilleri gözettiğini savunan İsrail ise, Hamas militanlarının yerleşim yerleri içinde gizlendiğini iddia ediyor.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırıları saldırılarında ölenlerin sayısı, Filistinli yetkililere göre 130’a ulaşmış durumda.

Hamas ve diğer militan örgütlerin 700’den fazla roket attığı İsrail’deyse can kaybı olmadı. İsrail bunu bir nebze “Demir Kubbe” adını verdiği hava savunma sistemine borçlu. Projenin yapımına kısmen Amerika da destek vermişti. Yalnızca Gazze’den atılan bir roket Netivot’ta bir eve düştü, ancak evde yaralanan olmadı.

İsrail Gazze’ye yönelik hava saldırılarında toplam binden fazla hedefin vurulduğunu ve operasyonların devam edeceğini bildirdi. Filistinliler, İsrail uçak ve helikopterlerinin bir camiyi tamamen enkaza çevirdiğini belirtti. İsrail ise camide silahların depolandığını iddia ediyor.

Arap Birliği’nin de Pazartesi günü Gazze’de kötüleşen durumla ilgili olarak pazartesi günü olağanüstü toplanması bekleniyor.

2 Comments