BMW: “M2 Competition” Avrupa’da

BMW, 30 Temmuz’da “M2 Competition” nı Avrupa pazarında piyasaya sürüleceğini duyurdu ve en son Gelişmiş Sürüş Yardımı Sistemini (ADAS) aynı arabada kuracağını açıkladı.

M2 Competition “M2 Coupe” nin ardıl modeli. “M4 coupe” nin doğrudan enjeksiyonu, 3.0 litre sıralı 6 silindirli benzinli ikiz turbo motorunu monte etti. Maksimum çıkış 410 hp / 5250 ila 7000 dev / dak, maksimum tork 56,1 kgm / 2350 ila 5200 dev / dak. 0 ila 100 km / s hızlanma 4.2 ila 4.4 saniyedir, maksimum hız 250 km / s’dir (sınırlayıcı çalışması). Opsiyonel M sürücüsünün paketinde maksimum hız 280 km / s’ye çıkarılıyor (sınırlayıcı çalışması).

BMW, bu M2 Competition en son gelişmiş sürüş destek sistemini belirledi. Çarpışma uyarısı, şehir frenleme fonksiyonu olan yaya uyarı sistemi, şerit kalkış uyarısı, hız sınırı bilgisi vb.

Şehir frenleme fonksiyonuna sahip yaya uyarı sistemi, kamera ile çekilen görüntülere bağlı olarak trafik durumunu analiz eder. Bir yaya ile çarpışma riskinin tespit edilmesi üzerine, gösterge tablosunda hemen bir uyarı görüntüleniyor ve sürücüyü uyarmak üzere bir alarm sesi veriliyor.

Aynı zamanda, fren sistemi aynı anda maksimum frenleme performansı sergilemek için bekleme durumuna giriyor. Uyarıdan sonra, sistem otomatik olarak fren sistemini devreye alıyor ve aracı makul fren gücü ile yavaşlatıyor. Sürücü fren pedalına basar basmaz fren performansı tam olarak gösteriliyor ve fren durdurma mesafesi en aza indirilebiliyor.

Şerit ayrılma uyarısı (şerit sapma uyarı sistemi) ön kamera ile şerit işaretini algılıyor ve araç 60 km / s veya daha fazla hızda giderken şeritten sapmaya yaklaştığında, sürücü  hafifçe titreştirerek sürücüyü uyarıyor. Tekerlek Sürücü dönüş sinyalini çalıştırarak şerit değiştirirse hiçbir uyarı verilmiyor.

Hız sınırı bilgisi, yol işaretleri ve hız sınırları araç tarafından okunmakta ve sürücünün önündeki göstergede gösteriliyor. Sollama yasak bölümünde, sürücüye bir uyarı vermek mümkün.

Ayrıca, dikiz kameralı park mesafe kontrolü de kuruluyor. Arka görüş kamerası, park sırasında aracın arkasındaki engelleri ve kumanda ekranındaki yayaları gösteriyor. Beklenen rota gösterme fonksiyonu ile, hedef park alanının yeterli marja sahip olup olmadığını teyit etmek mümkün. Bunun yanı sıra, adaptif bir LED far da mevcut.

51 Comments