Charlie Hebdo’da Artık Hz. Muhammed’i Tasvir Eden Karikatürler Çizilmeyecek

charlie_hebdo1Fransa’nın başkenti Paris’te 7 Ocak’ta terör saldırısına uğrayan ve yazar-çizerleri katledilen karikatür dergisi Charlie Hebdo’nun Yayın Direktörü ve editörü Laurent Sourisseau ‘Hz. Muhammed karikatürlerine son’ dedi. Sourisseau, “Biz görevimizi yaptık. Karikatür çizme hakkını savunduk” ifadelerini kullandı. Sputnik’İn haberine göre 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan sağ omzundan vurularak kurtulan Sourisseau, bundan böyle Hz. Muhammed karikatürü çizmeyeceğini söyledi.

‘İSLAMİYET’TE BULABİLECEĞİNİZ HATALARI DİĞER DİNLERDE DE BULABİLİRSİNİZ’

Derginin yüzde 40 hissesine de sahip olan Riss mahlaslı Sourisseau, Stern dergiyle mülakatında şunları aktardı: “Herkesin istediğini çizebileceği ilkesini savunmak için Hz. Muhammed karikatürleri çizdik. Ancak burada biraz gariplik de var. Bizden kimsenin cesaret edemediği bir şekilde ifade özgürlüğünü icra etmemiz bekleniyor. Ancak biz görevimizi yaptık. Karikatür çizme hakkını savunduk. Hala tüm dinleri eleştirme hakkımız olduğuna inanıyoruz ancak Charlie Hebdo, İslamiyet’in esiri değil. Zira İslamiyet’te bulabileceğiniz hataları diğer dinlerde de bulabilirsiniz.”

Charlie Hebdo’nun saldırıdan sonra çıkan ilk sayısının kapağındaki karikatürü çizen Luzier de, nisan ayında yaptığı açıklamada, “Bir daha Hz. Muhammed karikatürleri çizmeyeceğim, artık bu konularla ilgilenmiyorum” demişti.

2 Comments