Davutoğlu: Suriye’de 3 Şehir Kurabiliriz

dddBaşbakan Davutoğlu, BM Genel Kurulu toplantıları için bulunduğu ABD’nin New York kentinde Türk gazeteciler ile bir araya geldi. Davutoğlu burada yaptığı açıklamalarda mülteci konusuna da değindi.
Davutoğlu gazetecilerin, ”Maddi taahhüt konusunda gelişme var mı, Almanya’nın Türkiye’de toplama kampı projesine nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna şu şekilde cevap verdi;

AB’den 1 milyar Euro’luk yardım teklifi oldu. ”Fonlardan verelim” diyorlar. Bunu kabul etmek istemiyoruz. Bize katılım sürecinde zaten kendisini geliştirmek için verilecek olan parayı yardım gibi sunuyorlar.

Biz Avrupa’ya Türkiye’de toplama kampı olmayacağını da söyledik. Bizde şu kapasite var; konteyner kent, hatta daha kalıcı bir şekilde Cerablus/Azez arası boşalsa 100’er bin kişilik 3 şehir kurabiliriz. Biz bunu Van depreminde kurduk. Maliyetini siz (AB) üstleneceksiniz, inşasını biz yapacağız. Türkiye’de toplama kampları gibi bir şeyi kabul etmeyiz.

 

Bu insani de değil. DAEŞ ve rejim tehdidinden arındırılmış güvenli bölge çok önemli. Bu konuda bazı Batılı liderlerde Srebrenitsa travması var, ‘Ya Srebrenitsa gibi olursa ve biz burayı koruyamazsak’ diyorlar. Ben de ”Bu korkuyla bu kadar insanı ölüme mi terk edeceğiz?” diyorum.

11 Comments