İngiltere Başbakanı: Esad Geçici Hükümette Olabilir

david-cameron_2114101bİngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye’deki iç savaşa siyasi bir çözüm bulunması yolunda Beşar Esad’ın oluşturulacak geçici hükümette rol almasının mümkün olduğunu söyledi.

İngiltere daha önce Esad iktidarı terk etmeden herhangi bir diplomatik sürecin başlayamayacağını savunuyordu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için New York’ta bulunan Cameron, İngiltere’nin Sky News televizyon kanalına verdiği mülakatta, Esad’ın Suriye’nin geleceğinde yeri olmadığını vurguladı.

Cameron, “Esad, Suriye’nin geleceğinde bir rol üstlenemez. Bu konuda görüşümüz değişmedi. Elbette geçiş döneminin nasıl olacağı konusunda görüşmelerimiz çok kritik ve şu anda bu konuya odaklanmalıyız” şeklinde konuştu.

Beşar Esad’ı kendi halkını katletmekle ve mülteci krizini başlatıp IŞİD’i güçlendirmekle suçlayan Cameron, “Suriye krizi çözümlendiğinde Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmalı” dedi.

Rusya’nın Suriye’ye sağladığı ve giderek artan askeri yardımlara da değinen Cameron, “Rusya ile görüştüğümüzde söylediğimiz bir şey var: Günün sonunda bu bölgenin istikrara kavuşması herkesin lehine” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın içinde de radikal İslamcıların bulunduğunu vurgulayan Cameron, “Bu nedenle radikal eğilimleri olan grupları birlikte çalışarak yenilgiye uğratmalıyız” vurgusunu yaptı.

36 Comments