De Beers, Elmasları Laboratuar da Üretecek

De Beers, insan yapımı elmasları, ABD’de bir moda mücevher markası olan Lightbox adı altında pazarlayacak.

130 yıllık tarihinde ilk kez, De Beers milyarlarca yıl boyunca yeraltından ziyade bir laboratuarda yapılan elmas mücevherlerinden oluşacak.

Büyük elmas madencisi için, laboratuarlarda yaratılan taşları satmayacağınana ilişkin verdiği sözde u dönüşüyaptı.  Elmaslar ABD’de bir moda mücevher markası olan Lightbox adı altında pazarlanacak ve madencilik taşlarının fiyatının çok altıda bir fiyatla satılacak.

Strateji, madencilik ve lab elmasları ile sentezlenen taşlar,rakipleri arasında büyük bir fiyat açığı yaratacağı belirtiliyor. 1 karat insan yapımı bir elmas yaklaşık 4,000 dolara satıyor ve benzer bir doğal elmas kabaca 8 bin dolar ediyor . De Beers yeni laboratuar elmasları  karatı yaklaşık 800 satılacak.

“Lightbox, tüketicilere istediklerini söyledikleri, ancak elde edemedikleri bir laboratuar ürünü sunarak laboratuvarda yetiştirilen elmas sektörünü dönüştürecek: sonsuza kadar uygun olmayan moda takıları, ama şu an için mükemmel,” diyor  De Beers CEO’su Bruce Cleaver.

Sektörde, pahalı elmasların binlerce yıllık tüketicilere hitap etmediği, yüksek fiyatlı elektronik veya tatiller için daha fazla harcama yapma olasılığı daha yüksek olduğu endişesi giderek artıyor. Afrika’daki yoksul topluluklarda madencilikle ilgili çevre ve insan hakları kaygıları için elmaslar da nasibini aldı.

Kübik zirkonya gibi imitasyon taşlarından farklı olarak, laboratuarlarda yetiştirilen elmaslar, madencilik taşları olarak aynı fiziksel özelliklere ve kimyasal makyajlara sahip. Mikrodalga hücresine yerleştirilen ve ışıl ışıl bir plazma topunun içine süper ısıtılmış karbon tohumlarından yapılıyor. İşlem, 10 hafta içinde sonuçta elmas haline kristalleştirebilen parçacıklar yaratıyor. Teknoloji o kadar gelişmiş ki, uzmanlar sentezlenmiş ve kıymetli taşlar arasında ayrım yapmak için bir makineye ihtiyaç duyuyor.

De Beers daha önce insan yapımı elmaslar satmıyordu. Şirketin Element Six birimi, çoğunlukla endüstriyel amaçlar için kullanılan, dünyanın önde gelen sentetik elmas üreticilerinden birid. Aynı zamanda doğal ve insan yapımı tipler arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olmak ve tüketicileri gerçek ürünü satın aldıklarına dair güvence vermek için yıllarca mücevher kalitesinde taşlar üretiyor.

İnsan yapımı taşlar şu anda 80 milyar dolarlık küresel elmas piyasasının küçük bir bölümünü oluşturuyor, ancak talep artıyor. Analist Paul Zimnisky‘ye göre, küresel elmas üretimi geçen yıl 142 milyon karat oldu. Bonas & Co’ya göre bu, 4.2 milyon karattan daha az laboratuar üretimi ile karşılaşılanıyor.

Hareket aynı zamanda De Beers ve onun elmaslarının dörtte üçünün kaynağı olan Botswana ile olan ilişkisi için hassas bir zamanda geliyor. İkisi de, Be Beers’e elmasları Botswana’dan pazarlayıp satma hakkı veren bir satış anlaşması var. De Beers‘a küresel fiyatlar üzerindeki gücünü veren anlaşma, yakında müzakereye çıkacak ve Botswana’nın daha fazla taviz vermesi bekleniyor.

Örneğin, iki tarafın son  görüşmesinden sonraz, De Beers tüm satış kadrosunu Londra’dan Botsvana’ya taşımayı kabul etti.

Salı günü, De Beers, Botswana ile insan yapımı elmas satma kararı hakkında kapsamlı görüşmeler yaptığını açıkladı.

319 Comments