Deutsche Bank 7 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor

Almanya’nın en büyük kredi veren bankası Deutsche Bank, Perşembe günü yaptığı açıklamada, 7 bin kişinin işten çıkarılacağını açıkladı.

yatırım bankacılığı faaliyetlerini yıllarca zarar görmesinden dolayı  bu kararın alındığı belirtiliyor.

Yapılan  açıklamada, “Tam zamanlı eşdeğer pozisyonların sayısının şu an 97.000’in biraz üzerinde olduğu 90.000’in biraz altına düşülecektir” denildi.

Banka, öz sermaye ve satış ticaretinin dörtte birinin kesintiye uğradığını söyledi.

Bu  Nisan başlarında beklenmedik bir şekilde CEO John Cryan’ın yerini alan yeni CEO’su Christian Sewing tarafından ilan edilecek ilk büyük karar.

Sewing, Deutsche Bank karlılık konusunda ciddi olduğuna inandırmak için bankanın sorunlu kurumsal ve yatırım bankacılığı birimlerinin için  sert bir sarsıntı planı olduğunu işaret etmişti.

Yeniliğin bir parçası olarak, Deutsche, 100 milyar Euro ya da yaklaşık yüzde 10 oranında  bir kısıtlamaya gitmeyi planladığı ve bunun ” yıl sonunda” gerçekleşeceğini söyledi.

Seiwing, “Kurumsal ve yatırım bankamıza ve uluslararası varlığımıza bağlı kalmaya devam ediyoruz bunun içinde sarsılmadık” dedi.

“Biz uluslararası finansman ve sermaye piyasaları işinde Avrupa’nın alternatifiyiz. Ancak, gerçekten iyi yaptığımız şeylere odaklanmalıyız.”

Duyuru, Deutsche’nin Frankfurt’taki genel kurul toplantısının başlamasından birkaç saat önce yapıldı.

Yönetim kurulunun, yatırımcıların bankanın hayal kırıklığı yaratan hisse senedi performansı, fakir kazanç sonuçları ve çalkantılı liderlik değişikliğinden ötürü öfkelerini yatıştırması bekleniyor.

Eski CEO’su Cryan, hissedarlar ve denetleme kurulu başkanı Paul Achleitner’in artan baskısı altında  geçen ay  ayrldı..

29 Comments