Aston Martin’in 105 Yıllık Tarihininde İlk Kez Bir Kadın Başkan

İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin, 105 yıllık tarihininde ilk kez bir kadın başkana sahip oldu.

Aston Martin the Americas’ın başkanı Laura Schwab, bunun sadece otomobil endüstrisinde değil, tüm dünyada “kadınlar için önemli bir an” olduğunu söyledi.

Bu görev onu ABD’nin erkek egemenliğindeki endüstrisinde kıdemli liderlik pozisyonlarına sahip olan iki kadından biri yapıyor. Bir diğeri ise Amerikan otomotiv devi General Motors’un başkanı  Mary Barra.

Aston Martin dünyanın dört bir yanına dağılmış 2.500 çalışanı olmasına rağmen, bunların sadece küçük bir kısmı kadınlardan oluşuyor. Bununla birlikte, kadınların güçlendirilmesi ile ilgili  konferansları düzenli olarak katılan Schwab, mevcut demografiyi değiştirme misyonunda ısrar ediyor.

Jaguar Land Rover’da 15 yıl çalıştıktan sonra Schwab, Ekim 2015’te Aston Martin tarafından Amerika operasyonlarını yürütmek için  göreve getirildi. Schwab, başkan pozisyonunu kabul ettikten beş hafta sonra hamile olduğunu öğrendi. Kendisini işe alan şirketin CEO’su Andy Palmer’a söyleme konusunda gergin olduğunu itiraf ederken, iş yerini tüm hamilelik boyunca “süper destekleyici”  olduğunu söylüyor. Laura Schwab’ın, şu anda bir yaşında kız çocuğu var.

Schwab, kadınları otomobil endüstrisini bir meslek olarak seçmeleri konusunda ikna etmek için uğraştığını söylüyor, “Sadece otomotiv alanında değil, dünyadaki kadınlar için çok önemli bir an. Birçok engel kaldırılmaya başlandı. Bence özellikle otomotivde,  yapacak çok işimiz var. Kendimi bir rol modeli olarak görmedim, ama şimdi bu roldeyim, kadınlar bana bakıyor ve ‘ Ben de yapabilirim’ diyor.

1 Comment