Kurdaki Dalgalanmayla Servetlerini Yüzde Oniki Arttırdılar

Uluslararası bir danışmanlık firmasının çalışmasına göre ,dövizdeki dalgalanma nedeniyle, dünyanın en zengin insanlarının tuttuğu para havuzu, geçen yıl  yüzde 12’lik bir artış gösterdi.

Boston Consulting Group (BCG) araştırmasına göre, döviz kurundaki dalgalanmalar için ayarlanan servet yüzde 7 arttı.

Kuzey Amerika sakinleri, kişisel servetin en büyük payını neredeyse yüzde 43’te tutsa da, en hızlı büyüme Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da gerçekleşti. Süper zenginlerin çoğu Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Japonya‘dan.

Bununla birlikte, Morgan Stanley, Bank of America Merrill Lynch Servet Yönetimi, UBS AG Group’un Amerika’daki Varlık Yönetimi ve Wells Fargo Advisors gibi eski perakende aracı kurumları,  varlıklı müşterinin başka yerlere gitmesi nedeniyle pazar payını kaybetti.

Eski aracı kurumların pazar payı, 2012 yılında yüzde 41’den 2016’da yüzde 37’ye gerilerken, Charles Schwab ve Fidelity gibi doğrudan kanal firmaları tarafından yapılan pay yüzde 20’den yüzde 21’e çıktı.

Şu anda 35 milyondan fazla Amerikalı, 250.000 ila 1 milyon dolar arasında bir değere sahip. BCG kıdemli ortağı Brent Beardsley, pek çok kitlesel tasarruf sahibinin, çoğu zaman Schwab veya Fidelity gibi bir şirket tarafından yönetilen 401 (k) gibi bir emeklilik hesabında çok fazla para bulundurduğunu söyledi.

Beardsley, “(doğal bir yapısal avantaj”), eski brokerajların üzerinde “dedi.

BCG’nin yıllık çalışması, İsviçre’nin 2,4 trilyon dolar ile offshore zenginlik yönetimi için dünyanın en büyük merkezi olduğunu, ardından 1,1 trilyon dolar ile Hong Kong ve 0,9 trilyon dolar ile Singapur‘un izlediğini gösterdi.

İki Asya merkezi, son beş yıl içinde sırasıyla yüzde 11 ve 10 oranlarında, İsviçre’nin yüzde 3’lük oranının üç katından fazla arttı.

Hızlı büyüyen pazarlarda, İsviçre bankaları UBS ve Credit Suisse‘in de dahil olduğu büyük varlık yöneticilerinin daha geniş ağlar oluşturdu.

Uzun zamandır kazanç sağladıkları İsviçre bankacılığı gizliliği zayıflatıldı, bu da dünyanın dört bir yanından gelen zengin insanların artık evdeki vergi otoritelerinden uzaklaşmak için Alpin Cumhuriyeti’ni kolaylıkla kullanamadıkları anlamına geliyor.

Değişiklikler, İsviçre’yi Hong Kong ve Singapur gibi hızlı büyüyen merkezlerle şiddetli rekabete soktu.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

2 Comments