Ne Demek İstedi?

page_the-economist-artik-kusursuz-bir-ornek-degil_3123118961 Mayıs günü geçen yıl Gezi protestoları sırasında yaşanan sahnelere benzer olayların meydana geldiğini yazan Economist son yazısında güvenlik güçlerinin Türkiye çapında “aşırı önlemler” aldıklarını savundu.

Bu çerçevede Taksim’e ulaşılmaması için alınan tedbirleri anlatan Economist, “Sayın Erdoğan, yedi kişinin ölümüne yol açan geçen yazdaki Gezi protestolarından bu yana hep hücum halinde. Batılı dostlarından gelen azardan etkilenmeyen Erdoğan, son aylarda baskıları artırdı” savını dile getirirken internet sansürü, MİT yasası ve yargıya yönelik adımlar gibi gelişmelere dikkat çekerek otoriterlik vurgusu yaptı.

Erdoğan’ın şimdi de cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olması beklendiğini de söyleyen Economist, yazının sonunda “Ancak ekonomi yavaşlıyor ve Sayın Erdoğan’ın çatışmacı taktikleri, yatırımcı güvenini baltalamaya başladı. Ayrıca, hükümet, 31 Mayıs’ta ülke çapında kutlanması öngörülen Gezi protestolarının 1. yıldönümünü bastırmada o kadar başarılı olmayabilir. Sayın Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına yolculuğu engebeli olabilir” yorumunu yaptı. Economist bu sözlerle ikinci Gezi olaylarının planlandığını açıkladığı gibi Türkiye’de tekrar sokakların savaş alanına dönmesi için gizli temennisini de dile getirmiş oldu.

3 Comments