Elon Musk Yanlışlıkla Telefon Numarasını 16 Milyon Kişiyle Paylaştı!

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Elon Musk, sanal gerçeklik şirketi Oculus’un teknoloji sorumlusuna özelden göndermek istediği telefon numarasını yanlışlıkla  16.7 milyon Twitter takipçisiyle paylaştı.

Musk, Salı günü Twitter hesabından, Facebook Inc’in sahibi Oculus’un CTO’su John Carmack‘e  bir mesaj yazdı ve dedi ki, “Konuşmak için bir dakika vaktin var mı? Benim tel numaram … ”  O aslında direkt mesajdan yazdığını düşünüyordu ama  herkesin görebildiği paylaşım bölümünde gönderdi. Bu durumu fark eden Tesla’nın CEO‘su postayı çabucak kaldırdı.

Tabi spekülatörler boş durmadı ve Musk’ın  Carmack’i işe almaya çalışmış olabileceği veya Oculus ile işbirliği yapmasının yollarını araştırdığını yazmaya başladı. Çıkan haberlerin ardından, Facebook’un bir sözcüsü Carmack’ın  şirketten ayrılmayı planlamadığını söyledi. Tesla ve Uzay Araştırması Teknolojilerişirketin’nin temsilcileri ise sessizliğe büründü ve yorum taleplerine cevap vermedi.

Sanal ve güçlendirilmiş gerçeklik, sürücüsüz otomobillerin geliştirilmesinde önemli rol oynuyor. Alphabet Inc’in Waymo‘yu da içeren şirketler için mühendisler, araçların kendi kendine sürücü olmadan gidebilme sistemlerini geliştirmek, test etmek ve eğitim için simülasyon platformlarına yöneliyor.

Facebook, 2014 yılında 2 milyar dolarlık Oculus‘u satın aldı. Carmack’ın Oculus’un arkasındaki teknolojilerin icadındaki rolü, eski işvereni ZeniMax Media Inc. ile yasal uyuşmazlıklara yol açtı.

Sanal gerçekliğe yönelmeden önce Carmack, uzay turizmine  yönelen bir şirket kurdu. Milyonlarca dolar harcadıktan sonra 2013 yılında firmayı kapattı. Ama halen sektöre ilgisi devam ediyor. Carmack, Twitter‘dan Musk ile tanıştı. Ocak 2015’te Musk bir SpaceX uçağı gemisinin fotoğraflarını tweetterdan paylaştı ve  Carmack’ı havacılık teknolojisine geri getirmek için verdiği motivasyonu dile getirdi.

Musk’un Salı günü tweetlediği numarayı ardığınızda ise karşınıza  sesli bir mesaj çıkıyor;  bu ses video oyunu God of War‘un içinde yer alan sesli mesajlardan birinin çalıyor. Oyunun içinde yer alan gizli telefon numaralarından biri çevrildiğinde oyunun yaratıcısı David Jaffe’e ait bir ses kaydına ulaşılıyor ve, ” Bu mesaj size tanrılar sayesinde yapabildin ve belkide bu bana ulaşmanın yolu. Sana tebriklerimi ve saygılarımı sunuyorum”

 

103 Comments