Erdoğan İle Obama 50 Dakika Ne Konuştu?

obamaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika’nın başkenti Washington’daki Nükleer Güvenlik Zirvesi çerçevesinde Başkan Barack Obama ile görüştü.

Erdoğan, Başkan Obama’nın, Nükleer Güvenlik Zirvesi için Washington’a gelen 50’yi aşkın ülkenin devlet ve hükümet başkanları onuruna Beyaz Saray’da verdiği resmi akşam yemeğine katıldı.

Erdoğan ve Obama, yemeğin ardından TSİ 04.25’te başlayan ve yaklaşık 50 dakika süren ikili bir görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede bölgesel güvenlik, terörle mücadele ve mülteciler ile ilgili  Türkiye ile Amerika arasındaki işbirliği konusu ele alındı.

Obama, şahsı ve halkı adına Diyarbakır’daki terör saldırısında hayatlarını kaybedenler için taziye, yaralılar için de şifa dileklerini ileterek, Türkiye’nin güvenliği ve terörizme karşı ortak mücadele hususundaki desteklerini teyit etti.

“Türkiye’deki bazı eğilimlerle sıkıntı yaşadığım sır değil” diyen ABD Başkanı, Türkiye’de medyaya yaklaşımın tedirgin edici bir yön aldığına dikkat çekti.

Obama, Türkiye’yle işbirliğinin uluslararası birçok konuda kritik öneme sahip olduğunun altını çizdi ve bunun devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Obama görüşmede, IŞİD’i geriletme ve ortadan kaldırmaya yönelik ortak çabaları daha da artırmak için neler yapılabileceği konusunu da ele aldılar.

Erdoğan dün de Başkan Yardımcısı Joe Biden ile resmi bir ikili görüşme yapmıştı.

 

5 Comments