“Esad Kabul Etti Yakında Görevi Bırakıyor”

assad9Rus basını, Moskova’da Putin’le görüşen Suriye lideri Beşar Esad’ın yakın zamanda görevi bırakacağını duyuracağı bir açıklama yapmayı kabul ettiğini öne sürdü.

 
Kommersant, Esad’ın Putin’le 3 saat süren görüşmesinin ardından yakın bir zamanda açıklama yapmayı kabul ettiğini yazdı. Gazeteye göre Esad açıklamasında, ülkesindeki krizin siyasi yolla çözülmesi için uzlaşmayı kabul ettiğini, bu amaçla yakın zamanda iktidarı devredeceğini söyleyecek.

 
Esad’ın Moskova’da “askeri operasyonların ardından siyasi çözüme geçilmesi” yönünde yaptığı vurgu, iktidarı belli bir vadede bırakması seçeneğini öne çıkarıyor. Putin’in çözüm için Esad’a ‘tüm muhaliflerle masaya oturması’ konusunda baskı yaptığı da iddia ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın ABD’ye Esad’ın 6 aylık siyasi geçiş sürecinin ardından görevi bırakmasını öngören bir plan sunduğu, plana Washington’ın yanı sıra Türkiye’nin de onay verdiği öne sürülmüştü. Bu arada Beyaz Saray, ‘kendi halkına karşı kimyasal silah kullanan Esad’ın Moskova’da kırmızı halı ile karşılanmasını, Rusya’nın da hedef olarak gösterdiği Suriye’deki siyasi geçiş süreci ile çelişen bir durum olarak gördüklerini’ açıkladı.

asad

5 Comments