Facebook’a 1 Milyar Dolarlık Tazminat Davası

facebookİsrail’de Hamas saldırısında yakınlarını kaybeden bir grup ABD vatandaşı sosyal medya ağı Facebook’a 1 milyar dolarlık tazminat davası açtı.New York’ta bir mahkemede açılan davada Facebook, İsrail’deki saldırılardan sorumlu tutulan Hamas’a platform sunmakla suçlandı.

DW’de yer alan habere göre, 60 sayfalık şikayet dilekçesinde, Hamas’ın Facebook’u terör aracı olarak kullandığı iddia edildi.

Davacıların büyük bir kısmını, İsrail’de yaşayan ABD vatandaşı 5 aile oluşturuyor. Davacılar arasında 2014 yılında kaçırıldıktan sonra öldürülen 16 yaşındaki bir gencin anne babası da yer alıyor. 2014 yılında araçla düzenlenen bir saldırı sırasında can veren 3 aylık bir bebeğin anne babası da Facebook’tan tazminat talep ediyor.

FACEBOOK: HUKUKİ MESELELERDE AÇIKLAMA YAPMIYORUZ

Facebook’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise “şiddete cesaretlendiren, tehditlere, terörizme ve nefrete yer veren içeriklere izin verilmediği” belirtildi. Açıklamada, kullanıcıların bu tür içerikleri kendilerine bildirmeleri konusunda uyarıldığı vurgulandı.

Facebook, konuyla ilgili bilgi almak üzere kendisine başvuruda bulunan Bloomberg muhabirine ise “Hukuki meselelerde açıklama yapmıyoruz” yanıtını verdi.

4 Comments