Fed Yine mi Faiz Arttırıyor

Enflasyon yükseldikçe FED faiz oranlarını yükseltmek konusunda daha emin adımlarla yürüyor.

Fed, kilit faiz oranını Çarşamba günü sabit tuttu ancak enflasyonun% 2 hedefine yaklaştığını ve Haziran ayında başka  bir faiz artırımının önünü açtığını belirttildi.

Beklendiği gibi, Fed, kısa vadeli faiz oranını% 1½ ile% 1¾ aralığında tuttu. ABD Merkez bankasının politika oluşturma komitesi, Mart ayında, 2008 mali krizi ve ekonomik durgunluğun ardından yıllarca sıfıra yakın tutulduktan sonra, 2015’in sonundan bu yana altıncı çeyreklik bir orana yükseldi.

Fed, iki günlük bir toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, ekonomistlerin kabaca her toplantıda yorumladıkları hızı kademeli olarak artırmaya devam etmeyi planladığını yineledi.

Fed politikalarını yönlendirenler, bu yıl, medyan tahminlerine göre iki oran daha fazla artış öngörüyor, ancak daha hızlı enflasyon, üç ilave hamleyi tetikleyebilir diyor. CME Group’a göre, açıklama yayınlanmasından önce, Fed fon geliri Haziran ayında% 90’lık bir zam yapma şansına işaret etti.

Fed, “hem genel (yıllık) enflasyon hem de gıda ve enerji dışındaki kalemler için enflasyonun% 2’ye yaklaştığını” söyledi, bu da Fed’in hedefi. Önceki Fed tabloları, tüketici fiyat artışlarının söz konusu eşiğin altında kaldığının altını çizdi.

Enflasyonun, Fed’in% 2’nin “orta vadede” kıyaslanmasına yaklaşması bekleniyor.

Enflasyon inatla düşük seviyelerde seyretti, ancak bu durum değişmeye başladı ve merkez bankasına tüketici fiyatlarındaki artışa yönelmek için oranları artırdı. Fed’in tercih ettiği yıllık genel enflasyon ölçümü Mart ayında% 1,7’den% 2’ye yükseldi. Fed’in daha yakından izlediği uçucu gıda ve enerji kalemlerini kesen çekirdek bir okuma -% 1,6’dan% 1,9’a çıktı.

Enflasyonun hızlanmasının bir nedeni, Mart 2017’de cep telefonu fiyatlarındaki düşüşün bir yıl boyunca yıllık enflasyonu baskılamasıolrak gösteriliyor. Ancak geçtiğimiz Mart ayında başlayan düşük fiyatlar zaten değişti ve artık yıllık değişimi etkilemedi.

 

5 Comments