Altın Neden 2008’den Bu Yana En Düşük Seviyede Gerçekleşti

Altın talebi 973,5 t, 2008’den bu yana en düşük Q1 seviyesinde gerçekleşti. Bunun başlıca nedeni, kısmen külçe altın fiyatlarına bağlı olarak  altın destekli ETF’lere olan yatırım talebinde ki düşüş olarak gösterildi.

ETF’ler beşinci ardışık çeyrek giriş yaptı. ABD listelenen fonlardaki büyüme nedeniyle, varlıklar 32.4t arttı. Bir taraftan yükselen faiz oranları ve diğer yandan borsadaki oynaklıktaki keskin artış ile birlikte Q1 yatırımları karıştı.

Küresel mücevher talebi 487.7t’de kabaca sabit kaldı. Çin, tatil harcamasıyla desteklendi ve destekleyici ekonomik durum ABD’nin talebini artırdı. Buna karşılık, Hintli tüketiciler yükselen yerel altın fiyatları nedeniyle cesaretini kırdı.

Merkez bankaları, ilk çeyrekte global rezervasyonlara 116,5 ton ekledi. Bu, dört yılın en yüksek Q1 toplamıydı ve 2010 yılının ilk çeyreğinden bu yana 114,9 ton uzun vadeli ortalama üç aylık alımlarla uyumlu oldu.

Çin, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri. Menzile bağlı altın fiyatları yatırımcı ilgisini zayıflattığından, küresel talep% 15 düşüşle 254.9 tona geriledi.

Çin ve ABD’deki büyüme, zayıf Hint talebi nedeniyle dengelendiğinden, mücevher talebi 487.7t seviyesinde sabit kaldı. Merkez bankaları 116,5 ton altın aldılar. Teknoloji talebi, son yükselme trendini % 4 y-o-y artırarak 82,1 t’e yükseltti. Toplam altın arzı, temel olarak üretici riskinden korunma konusunda ılımlı bir artışa bağlı olarak% 3 artışla 1.063.5 tona yükseldi.

Teknoloji sektöründe altın talebi artmaya devam etti. Kablosuz sektör, akıllı telefonlar, oyun konsolları ve güvenlik sistemleri önemli bir büyüme alanı oldu.

 

2 Comments