Ford Çok Satan F-Serisini Durduruyor

Ford Motor, Çarşamba akşamı, Dearborn, Mich. ‘Deki büyük tesisindeki F-150 pikap üretimini askıya alacağını, ülkenin en çok satan aracının tüm üretimini geçici olarak durduracağını söyledi.

Kapatma kararı, Kuzey Amerika otomobil endüstrisini sarsan Michigan‘daki küçük kasabada bir parça tedarikçi sinde meydana gelen yangından sonra alındı. General Motors, Fiat Chrysler ve Mercedes’deki üretim de kesintiye uğradı.

Otomobil endüstrisindeki kaynaklar, özel olarak fabrikaların “birkaç hafta” için kapalı olacağını düşünüyorlar. Yatırımcılar ve işçiler arasındaysa bu durum endişe yarattı.

Bu karar ayrıca , Ford’un Dearborn Kamyon Fabrikasındaki yaklaşık 4.000 işçinin geçici olarak işten çıkarılması anlamına da geliyor.

Her iki montaj fabrikası, Meridian Lightweight Technologies tarafından tedarik edilen kritik bileşenlerin eksikliği nedeniyle F-150 kamyonetini oluşturmaya devam edemiyor. Geçtiğimiz Çarşamba günü, Easton Rapids, Meridian’ın tesisindeki bir patlama ve yangın, F-150’nin gösterge panelinde kullanılan parçaların üretimini tamamen iptal edilmesine neden oldu.

Komponent sıkışıklığı Ford‘un, Louisville, Kentucky‘deki üretim tesisinde F-Serisi Süper Duty pick up üretimini durdurmasını da neden oldu.

Salı günü, United Auto Workers, Dearborn Kamyon Fabrikası’nda F-150’yi inşa eden üyelerin bu hafta üretimin durdurulabileceği konusunda uyardı.

 

 

 

81 Comments