General Motors Dilekçe Verdi Sürücüsüz Otomobil 2019’da Yollarda!

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

General Motors yayınladığı bir video ile kendi kendine gidebilen, sürücüsüz, devrim niteliğindeki aracını tanıttı.

General Motors, dördüncü nesil kendinden sürüşlü yeni aracı için, “Ulaşım Departmanı”na güvenlik onayı başvurusunda bulundu. Cruise AV olarak adlandırılan bu otomobil, sürücü, direksiyon simidi, pedallar ve manuel kontroller olmaksızın gidebilme özelliğine sahip ilk araç.

Şirketin başkanı Mary Barra sosyal medyada yaptığı açılamada: “Detroit’in en iyisini geliştirdik., Silikon Vadisi ve dünya çapındaki ekibimiz en mükemmelini yapmak için bir araya geldi. Dördüncü nesil kendi kendine giden, güvenli ve özgün dizaynıyla Cruise AV ile tanışın.”

Sayfanın sonunda bu müthiş otomobilin videosunu izleyebilirsiniz!!!

Firma başvuru dilekçesinde,  sürücü kontrolü olmayan araçların, güvenli bir bir şekilde  kullanılmasını sağlayacak 16 motorlu taşıt standartları getirilmesini istedi.

Şirketin başvurusu onay alır almaz; 2.02 modifiye Chevrolet Bolts bu yıl kamuya açık yollarda olacak.

General Motors, 2019 yılına kadar kendi kendinden sürülü araçlarla hizmetini başlatmayı planlıyor. Waymo, geçtiğimiz günlerde sürücüsüz taksileri başlatma projesini açıkladı. Bu yıl Uber’nde kendi kendine gidebilen taksileri yollarda olacak.  Firma kendinden sürüşlü  araba tedarik etmek için Volvo ile anlaşma yaptı. Şoförsüz taksiler üzerinde çalışan diğer şirketler de var ancak bufirmalar henüz herhangi bir başvuruda bulunmadı.

Direksiyona bağlı olmayan otomobiller, basıldığında, abayı durduracak bir acil durdurma düğmesine sahip olacak. Şirket, aracın nasıl yol aldığını açıklayan bir rapor yayınladı.

152 Comments