Hillary Clinton’dan “Müslümanları Fişleme” Teklifine Tepki

hhhhDemokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton, Donald Trump’ın Amerika’da yaşayan Müslümanları fişleme teklifine tepki gösterdi.

Güney Carolina’da seçmenlere seslenen Clinton, Cumhuriyetçi adaylardan bazılarının Müslümanları kayıt altına alma, izole etme ve İslam’a karşı bir mücadele başlatmayı teklif ettiklerini hatırlatarak “Bizim düşmanlarımız, kendilerine taraftar toplamak için dini istismar ederek bunları masum insanları öldürmek üzere eğiten suçlu katillerden başkası değil” diye konuştu.

Clinton, sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden yaptığı değerlendirmede de Trump’ın kullandığı dilin şoke edici olduğunu ve ülkeye liderlik eden herkes tarafından kınanması gerektiğini söyledi.
Müslümanları ABD genelinde oluşturulacak ulusal bir veri bankasına kaydetmeyi teklif eden Trump, daha önceki açıklamalarında da ülkedeki camileri takip altına alma ve gerekliyse kapatmanın gerekli olabileceğini söylemişti.

Cumhuriyetçi Partili aday Jeb Bush ise Trump ve Ben Carson’ı insanların nefret ve korkularını manipüle etme teşebbüsünde bulunmakla itham etti. Seçim kampanyası çalışmalarını New Hampshire’da sürdüren Bush, CNBC’ye verdiği mülakatta Trump’ın İslamofobik dilinin açık şekilde yanlış olduğunu söyledi.

Trump ve Carson, Paris’te yaşanan terör saldırısı sonrasında Suriyeli mültecilerin ABD’ye kabul edilmeleri aleyhinde açıklamalarda bulunmuşlardı.

10 Comments