Hindistan’ın İran Endişesi Modi, Putin Zirvede

 Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Pazartesi günü Soçi’de, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı gayrı resmi toplantıda, Yeni Delhi’nin, Moskova’yla iki taraflı olarak daha çok yatırım yapmasını isteyeceğini belirtti.

Soçi’de başbakan Modi yaptığı görüşmelerde,  Hindistan’ın ödemelerden ödün vermeksizin Rusya’dan askeri teçhizat almaya devam edeceğini, İran ile olan Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JSPOA) kapsamındaki ticaret, İran ham petrolünüalacak. Hindistan, JSPOA’nın devreye girmesinden önce petrol ithalatını yaklaşık% 6’ya düşürdü. Şimdi İran’dan gelen Hint ithalatı% 17 seviyesinde. Analistler, herhangi bir yanlış hareket  petrol fiyatlarında ciddi yerel sonuçlar doğurarak Hindistan’da  sosyal patlamalara neden olabileceğini belirtiyor. 2019’da yapılacak seçimlerle hükümet bundan kaçınmak istiyor.

Öte yandan Hindistan, ABD ile olan ortaklığı konusunda, Rusya’nın kaygılarını yatıştırdı. Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval, son iki ay içinde Moskova’ya en az üç ziyarette bulunarak her iki ülke ilişkilerinin karşılıklı olarak münhasır ve birbiriyle bağlantılı olmadığını açıkça ortaya koydu.

Hindistan’ın, son 70 yılda  Moskova’yla inişli çıkışlı ilişkileri oldu. Hindistan, Rusya’nın Çin ile olan yakınlığına hiçbir zaman karşı çıkmadığını Rusya’ya ileti. “İtiraz ettiğimiz tek şey, Rus askeri teçhizatının Pakistan’a doğrudan veya üçüncü taraf olan Çin’den tedarik edilmesidir. Endişemiz, Rus ekipmanının Hindistan’a karşı kullanılacağı. Aslına bakılırsa, Çin’in 1970’lerden beri ABD’yle ittifakı, eski Sovyetler Birliği’ne ve daha sonra onun halefi Rusya’ya yönelikti. Hindistan, Rusya’yı raydan çıkarmak için böyle bir projenin parçası olmadı ”dedi.

Hindistan’ın endişesi, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, Rusya’nın diplomatik enerjilerini Delhi’yle ilişkilere hiçbir yatırım yapmadan Avrupa’ya yönelttiği yönündedir. Bu, Başbakan Putin’e 2014 yılında yaptığı ilk toplantıda , Rusya’nın her zaman Hindistan’ın yakın müttefiki olarak kalacağını söyledi. Aslında, bu toplantıda, ikisi de NSA Doval ve Rusya Güvenlik Sekreteri Nikolai Patrushev’i ana muhataplar olarak aday göstermeye karar verdiler çünkü her ikisi de istihbaratta ortak bir arka plana sahip.

562 Comments