ABD Bastırdı Ama, Rusal: “DeripaskaResmen İstifa Etmedi”

Rusya’nın en büyük alüminyum üreticisi Rusal, Pazartesi günü yaptığı açıklamada,tepe yöneticisi Oleg Deripaska’dan herhangi resmi bir istifanın olamadığını açıkladı.

Şirket işlerinin ABD’nin yaptırımlarından etkilenebileceğini söyledi.

Washington, geçtiğimiz ay,  Rusya’nın en büyük şirketleri ve işadamlarının ABD Başkanlık seçimlerini etkilediği iddiası nedeniyle,  Moskova’yı cezalandırmak için Devletbaşkanı Vladimir Putin’in müttefikleri arasında bulunan en büyük şirket ve işadamları için kapsamlı yaptırımlar uyguladı.

Rusal, denetleyici hissedarı Rus En+ ‘nın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Deripaska’ nın yönetim kurulundan istifa ettiğini, firma üzerindeki baskıların hafifletilmesine yardımcı olabilecek bir hamle yaptığını söyledi.

En +, ayrıca, yöneticilerinin, başkanın yaptırımların kaldırılmasına yönelik planını onayladıklarını da duyurdu.

Rusal, Hong Kong borsasına yaptığı açıklamada, “Şirketin mevcut değerlendirmesinin, e grubun işine ve beklentilerine maddi olarak ters düşebileceğiihtimalinin hala yüksek olduğunu tekrarladığını” hatırlattı.

Ancak Rusal, Pazartesi günü yaptığı açıklamada şirketin üst düzey yöneticisi Oleg Deripaska’dan herhangi resmi bir istifanın olamadığını açıkladı.

Nisan ayında Hong Kong’da yapılan ve yaptırımlarla ilgili haberlerde bulunan Rusal hisse senetleri, 0310 GMT’de yüzde altı oranında işlem görüyordu.

 

114 Comments