İngiltere’de “Terörle Mücadele ve Güvenlik Tasarısı” Yasalaştı

IMG_0219

Fotoğraf: Hülya Karahan

İngiltere’de, İngiliz vatandaşlarının yurt dışında terör eylemlerine katılarak ülkeye dönmelerini önlemek amacıyla hazırlanan “Terörle Mücadele ve Güvenlik” tasarısı yasalaştı.

Kraliyet onayı alan ve yürürlüğe giren yeni yasayla İngiliz istihbarat ajansları ve güvenlik birimleri, terör tehdidi oluşturan kişileri daha yakından takip edebilecek.

Yeni yasaya göre, terör bağlantılı faaliyetlerde bulunmak amacıyla seyahat edeceğinden ya da terör eylemlerinde bulunduğundan şüphelenilen ve ülkesine dönmek isteyen kişilerin pasaportlarına geçici süreyle el koyulabilecek.

Yurt dışındaki terör bağlantılı faaliyetlerde bulunan İngiliz vatandaşlarının ülkelerine dönüşlerinin kontrol altında tutulabilmesi için bu kişilere geçici olarak ülkeye giriş yasağı getirilebilecek.

Ülkede sınır polisi, yolcu bilgileri ve detaylarına sahip olacak. Buna göre, havayolu şirketleri, yolcu listelerini uçakları ülkeye iniş yapmadan önce İngiliz makamlarıyla paylaşacak. Aksi halde uçakların İngiltere’ye inişlerine izin verilmeyecek.

Ayrıca üniversitelerden, okullardan, belediyelerden ve hapishanelerden kişilerin terör örgütlerine çekilmemesi ve aşırılaşmaması için önlemler almaları istenecek. Radikalleşmenin önlenmesi için gönüllü yardım programları başlatılacak.

Rûdaw’a konuşan İçişleri Bakanı Theresa May, yeni yasaya ilişkin “Bu yasa, insanların yurt dışına çıkarak savaşmalarını ve ülkeye dönmelerini engelleyecek. Ayrıca, tehdit oluşturan bu kişileri yakından takip olanağımızı geliştirecek ” ifadesini kullandı.

Theresa May, 500’den fazla İngiliz vatandaşının Suriye’ye ve Irak’a savaşmak için gittiğini ve geçen yıl çoğu Suriye ile bağlantılı 200’den fazla kişinin terör şüphesiyle gözaltına alındığını belirtti.

İngiliz hükümeti, ayrıca, terör şüphelilerinin daha yakından takibi ve olası terör olayları ile radikalleşmeyi önlemek için 130 milyon sterlinlik ek bütçe ayırdığını açıkladı.

Birleşik Krallık’ta özellikle pasaportlara geçici olarak el konulması uygulaması nedeniyle eleştirilere neden olan “Terörle Mücadele ve Güvenlik” yasası, son dönemde Irak ve Suriye gibi ülkelere savaşmaya giden ve İngiltere’ye dönmek isteyen İngiliz vatandaşlarının ülkeye girişlerini önlemek amacıyla hazırlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 Comments