İsrail Başbakanın Yediği Yemek Ülkeyi Ayağı Kaldırdı

dddd İsrail Başbakanı Netanyahu, İtalyan mevkidaşı Renzi ile yediği akşam yemeği yüzünden vekillerin hışmına uğradı. Restorandaki yiyeceklerin koşer olmaması, ‘dini duygulara seslenerek’ oy toplayan Netanyahu’nun samimi olmadığı eleştirilerine yol açtı.

 

Sputnik’in haberine göre, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ‘yemek alışkanlıklarıyla’ ülkesinde bir kez daha infiale yol açtı ve koalisyon hükümetini tehlikeye attı. İtalya ziyareti sırasında mevkidaşı Matteo Renzi ile Floransa’daki Enoteca Pinchiorri adlı bir restoranda akşam yemeği yedi. Dünyanın en iyi 50 restoranı arasında gösterilen restoranın menüsünde tavşan, salyangoz ve ıstakoz gibi ‘lüks’ yemekler vardı. Asıl sorun ise bu yemeklerin hiçbirinin koşer, yani Yahudi yeme- içme alışkanlıklarına uygun olmamasıydı.

ddd

 

Nitekim akşam yemeği, Knesset’teki koalisyon hükümetinin vekillerini bir hayli kızdırdı. Birleşik Torah Yahudiliği (UTJ) Netanyahu’yu seçmenlerle alay etmekle suçladı. Ultra Ortodoks internet sitesi Kikar Haşabat’a konuşan bir UTJ yetkilisi şu ifadeleri kullandı:

“Yahudi geleneğine bağlı seçmenlerden oy alan partilerin üyeleri daha duyarlı davranmalı. Özellikle de sürekli bu gelenekten ve kutsal kitaptan bahsediyorsa. Bunu tatildeyken yapmış olsaydı, o zaman durum farklı olurdu. Ama bu resmi bir ziyaretti. Dolayısıyla Netanyahu açıkça İsrail’deki ultra Ortodoks nüfusla dalga geçti ve onların duygularını incitti.”

Knesset’teki 120 koltuğun 61’ini elinde tutan Netanyahu, yalnızca 2 vekil kaybederse koalisyon hükümeti de çoğunluğu da kaybetmiş oluyor.

Öte yandan Başbakanlık Sözcüsü, Netanyahu’nun Renzi tarafından akşam yemeğine davet edildiğini doğruladı ama ‘yasaklı yiyeceklerden yemediğinin’ altını çizdi.

Netanyahu daha önce de ABD’li milyarder Sheldon Adelson ile New York’ta yine koşer olmayan bir lokantada yemek yediği için büyük tepki çekmişti.

132 Comments