Türk Dışişlerinden Obama’ya Jet Yanıt: “Türkiye’nin Kimseden İcazet Almasına Gerek Yok”

tanju_bilgic-Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye’nin hava operasyonlarına ilişkin “Türkiye’ ‘IŞİD’e karşı savaşı Kürtleri bombalamak için kullanmamalı”” sözlerine yanıt verdi.

Haberin içeriğiyle başlığı arasında ilişki olmadığını savunan Bilgiç, Obama’nın açıklamasının içeriğinde Türkiye’nin PKK’ya karşı kendini savunma hakkı olduğunu ifade ettiğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Türkiye terörün her türlüsüyle kararlılıkla mücadele etmektedir ve edecektir. Bunları yaparken de kimseden icazet almasına gerek yoktur” dedi.
TSK’ya bağlı uçakların Kuzey Irak’taki Zergele köyünde sivilleri bombalaması üzerine de değerlendirme yapan Bilgiç, konuyla ilgili Irak Kürt Bölgesel Yönetimiyle temas halinde olduklarını söyledi. Bilgiç, “Konuya ilişkin bir bilgi alışverişi var. Bazı bilgiler geldi.

Bu bilgiler olgunlaştığında gerekirse kamuoyuyla paylaşacağız. Ama bu aşamada zaten açıklamalarımız durumu net bir şekilde ortaya koyuyor” dedi.

8 Comments