İsrail Telekom’un Üst Düzey Yöneticileri Gözaltında Hedef Başbakan Netanyahu mu?

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 Başbakan Natanyahu ile ilgili yolsuzluk suçlamaları, İsrail’in telekomünikasyon devini kapsayan dava, İsrail medyasında, “patlamaya hazır bomba” başlığıyla manşetlere taşındı.

Basın ve siyaset, İsrail’in telekomünikasyon devi Bezeq‘te yapılan yolsuzlukları içeren karanlık olayları “sistematik” bir şekilde gündeme getiriyor. İsrail medyası, İsrail Menkul Kıymetler Kurumu‘nun dosyayı daha fazla soruşturma için polise teslim ettiğini ve Pazar günü en üst düzey Bezeq yöneticileri ve üst düzey hükümet yetkililerinin gözaltına alınarak sorgulandığını yazdı.

Bu, iddialar, kurumsal yönetim, dolandırıcılık, bilgi sızdırma ve sahte raporlama ile ve bir çok yolsuzlukla ilgili. Ayrıca rüşvet, dolandırıcılık ve güven ihlalleri gibi suç şüphelerini de kapsıyor. Dava ile ilgili olarak bir çok olayla suçlanan  Başbakan Binyamin Netanyahu‘nun sorgulanması ile ilgili hukuki süreç henüz başlatılmadı.

Araştırmacı gazeteci Amnon Abramovich, İsrail’de bir televizyonda, “Ulpan Shishi” programında yaptığı açıklamalarda, “Bu, tüm suçlamaların en  büyüğü, bombalar çok yakında patlayacak” dedi. Haaretz, dava ile ilgili kendilerine adeta delil yağdığına dikkat çekti. Ayrıca Netanyahu’ya en yakın iki üst düzey yetkilinin, ihaleleri Bezeq lehine etkilemek için perde arkasında çalıştığını söyledi. Bu yetkililerin, Bezeq’in uydu televizyon yayıncılığını satın almasının onaylanması da dahil olmak üzere, Bezeq’e ayrıcalık sağlayacak düzenleyici tedbirleri teşvik etmek için İletişim Bakanlığı’na baskı yaptıkları iddia edildi.

Şu an isimleri açıklanmayan iki yetkili, bir çok konuda suçlanıyor. Bu kişilerin, güvenlik makamlarının soruşturması yüzünden görevinden uzaklaştırılan İletişim Bakanlığı eski genel direktörü Shlomo Filbera ve  Netanyahu’ya yakın isimler olduğu belirtildi.

Dava, Netanyahu’nun 2014’ten 2017’ye kadar iletişim bakanı olarak (aynı zamanda başbakan olduğu sırada)  Şaul Elovitch tarafından kontrol edilen Bezeq grubuna yardımcı olduğu yönünde suçlamaları içeriyor. Buna karşılık, Netanyahu’nun uzun süredir arkadaşı olan Elovitch, Bezeq‘in, Walla haber sitesinden başbakan ve eşi Sara lehine uygun şekilde haberler yapılmasını istediği iddia edildi. Ayrıca, Sara Netanyahu’nun web sitesinin haberlerine müdahale ettiği de yapılan suçlamalar arasında.

Şimdiye dek, yapılan araştırmalar  “suç unsuru” şüphesini kanıtlamak için yeterli delil toplamış olduğu belirtiliyor. Suçlamalar uzayıp gidiyor. İddiaya göre, Netanyahu, haberleşme bakanı olarak görev yaptığı sırada, Bezeq, sabit hat telefon pazarının reformu, rakiplerinin elenmesine yönelik altyapısının açılması ve onaylanması ile ilgili önemli düzenleyici tavizler elde etti. üstelik bütün bu tavizler  Bezeq lehine, İletişim Bakanlığı’ndaki uzman yetkililerin  bütün itirazlarına rağmen yapıldı ve yapılan tüm usulsüzlükler belgelendi. Haaretz ve diğer medya kuruluşları da konuyu düzenli olarak haber yaptı.

Olayın en ince detayları İsrail medyasında her gün yer alırken, Walla haber sitesinde çalışan  muhabir ve  editörlere, kıdemli editörler ve genel yayın yönetmeni tarafından  Netanyahu ile ilgili nasıl haber yapmaları konusunda sürekli uyarıldıkları iddia edildi. Peki bütün bu suçlamaları Walla’nın o zamanki CEO’su Ilan Yeshua reddetti mi? Hayır. İsrail başbakanı Netanyahu ile ilgili yapılan suçlamalar bu kadar mı? Hayır. Liste daha  çok uzayıp gidiyor.

1 Comment