Kredi Kartı Yerine Deri Altında Mikroçip Kullanılacak

“Technofile” bir pirinç tanesi büyüklüğünde, hayatının birçok alanında küçük ama önemli bir anahtar gibi olacak.

Deri altına yerleştirilen küçük bir mikroçip olan , Technofile kredi kartları ve tren biletleri taşıma ihtiyacının yerini alacak.

İsveç’te, potansiyel kişisel veri ihlalleriyle ilgili kaygılar üzerinde kolaylık sağlayan bir çözüm olacağı belirtiliyor.

Küçük implantlar ilk olarak 2015 yılında İsveç’te ve diğer birkaç ülkede kullanıldı.

İsveçliler, yeni teknolojiye meraklı ve kişisel bilginin paylaşılması konusunda şeffaf bir toplum, bu yüzden mikroçiplemede çok aktif olmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl, çip bir çeşit elektronik cüzdana dönüştü. İsetnirse, tren bileti rezervasyonu için de kullanabiliyor.

İsveç’in SJ ulusal demiryolu şirketi, bir yılda 130’u aşkın kullanıcısını mikroçip rezervasyon hizmetine kazandırdı.

Biletler İnternetten rezerve edildikten ve çiplerine kaydettirdikten sonra, yolcuların yaptığı tek şey elinin taranması.

İsveç, mikroçipin 10 milyonluk nüfusu arasındaki kabulünü kolaylaştırmasına yardımcı olabilecek kişisel bilgilerin paylaşılmasıyla ilgili bir geçmişi var.

İmplantlar, aynı zamanda kredi kartları yerine de kullanılan, Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisini kullanıyor ve  bu da diğer cihazların okuyabileceği başka bilgiyi okuyamayacakları, verilerin sakladıkları anlamına geliyor.

Celsing’in, inovatif fikirli medya şirketi, çalışanlarına, implantları alabileceği bir etkinlik düzenledi.

Çipin şırıngası sol ele batırıldığı zaman zaman, hafif bir batma hissi verdiği belirtildi. Çipe sahip olanların, şimdi günlük olarak kullandıkları, çeşitli risklerden ve olası gözetlenmelerden korkmadıkları belirtildi.

Ancak,çip implantları “bağışıklık sistemi enfeksiyonlarına veya reaksiyonlarına neden olabiliyor” uyarısında bulunuluyor.

Ancak, en büyük riskin, çipte bulunan verilerle ilgili olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar, “Şu anda, implantlar tarafından toplanan ve paylaşılan veriler az, ancak bu zamanla muhtemelen bu bilgiler artacaktır” diyor.

Asıl sorunun, toplanan verilerin kimin paylaşacağı, bir çip bir gün tıbbi bir problemi tespit ederse, kimin eline geçeceği bilinemez yorumları yapılıyor. ​​Kişi ile ilgili  verilerin bir çip ile tek bir yerde saklanmasının, insanlar için daha fazla risk oluşturabileceği endişe ediliyor.

 

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

4 Comments