İtalya Krizi Euro’yu ve Dünya Borsalarını Tepetaklak Etti

Yatırımcılar ve AB’li politikacıları, Euro’ya karşı havayı güçlendirmede endişe duydukça, New York ve Asya’daki hisse senetleri keskin bir şekilde düşüş gösterdi.

Dünyanın dört bir yanında piyasalar, New York’ta Dow Jones endüstriyel ortalaması salı günü % 1,58 oranında, 400 puan düşerken, Salı günü yatırımcıların paralarını Amerikan hisse senetlerinin güvenli limanlarına taşıması,banka hisseleri üzerinde baskı oluşturmasıyla sarsıldı.

Asya’daki hisse senedi piyasaları da Çarşamba günü keskin bir düşüş yaşadı. Tokyo’daki Nikkei% 1.3, Sydney’deki ASX200% 0.6 düştü. Seul’deki Kospi endeksi% 1,57 düştü.

İtalyanların euro karşısında daha sert bir tavır sergileyecekleri yönünde endişeler, AB kurumları ve yetkilileri arasında bir suçlama ve azarlamaya dönüşünce, AB konseyi başkanı Donald Tus verdiği bir röportajda, İtalyan seçmenine “saygı gösterilmesi gerektiğini” söyledi.

İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco, ülkedeki yatırımcıların “güven” kaybetme riski altında olduğunu söyledi. Salı günü, yatırımcı endişesinin önde gelen göstergesi olan İtalyan bono yayımı, dört yılda en yüksek seviyesinde yer aldı.

İtalya’nın 18 ülke ile birlikte para birimi olarak kullandığı euro 10 aydan buyana, ABD doları karşısında en düşük oranı gördü 1.153 dolor seviyesine geriledi.

Kriz, geçtiğimiz hafta,  hükümet kurmaya çalışan Beş Yıldız Hareketi (M5S) ve Lega’nın, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarell’ya sundukları, maliye bakanı Paolo Savona’nın adaylığında ısrar etmesi ve Mattarella’nın adaylığının veto edilmesiyle patlak verdi. Hükümet de iktidara gelemeden çöktü.

Cumhurbaşkanı, Uluslararası Para Fonu’nun eski müdürü Carlo Cottarelli’yi yeni başbakan olarak atadı.  Mattarella’nın salı günü bir bakanlar listesi sunması bekleniyor. Cumhurbaşkanı sözcüsü, Çarşamba sabahı tekrar toplanacağını söyledi.

Cottarelli’nin İtalyan parlamentosunda güven oyunu alamayacağına kesin gözüyle bakılıyor ve bu da muhtemelen ülkeyi Haziran gibi erken bir seçime götürecek.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

84 Comments