Kahvenin Yararı: Karaciğer Hastalıklarından Koruyor

Selin ay

istanbulpostcomtr@gmail.com

Yeni bir çalışma, kahve içen insanların karaciğer hastalığına yakalanma  riskinin daha düşük olduğunu gösterdi.

Bu ayın başlarında, American Society for Nutrition’ın Boston’daki yıllık toplantısında sunulan yeni araştırmaya göre , kahve içenlerin karaciğer hastalığına yalanma riskinin daha düşük olduğu belirtildi.

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’ndaki doktora öğrencisi Emily Hu tarafından yönetilen bir araştırma ekibi, Topluluklar Arası Ulusal Ateroskleroz Riski çalışmasının bir parçası olan, 45 ve 64 yaşları arasındaki 14,208 kişi üzerinde veri analiz etti.

Bu çalışma,  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar arasında atardamarlarındaki plağın biriktiği bir hastalığı incelendi.

26 yıl boyunca, bu insanlar, kahve de dahil olmak üzere, tükettikleri yiyecekler hakkındaki anketleri doldurdu. Hu ve ekibi, kahve içtiklerini ve çapraz başvuruda bulunduklarını söyleyenlere, hastanede taburcu kayıtları ve ölüm belgeleri incelenerek, karaciğere bağlı hastalıkları deneyimleyen kişilerle görüştüler.

Buldukları şey, kahve severler için iyi bir haber: Günde üç veya daha fazla fincan kahve  içen insanlar, karaciğere bağlı bir hastalık için yüzde 21 daha düşük bir olasılıkla hastaneye yatma riskiyle karşı karşıya.

Hu, “Bu araştırmayı sunmak gerçekten harika bir deneyimdi,” dedi. “Kahve seven herkes bu sonuçları duymaktan çok memnun oldu.”

Hu, çalışmasının, dört eyalette  Kuzey Carolina, Mississippi, Minnesota ve Maryland toplulukları inceledi.

Hu “İlginç olan bir şey, bu kohortun, kahve içenlerin özelliklerini bir araya getirmesiydi. Bazıları sigara içiyordu. Yüksek miktarda kahve içenlerin, sigara içenler olma olasılığı daha yüksek ve alkol kullanmaları daha olası. ”

Hu Kahvenin karaciğer sağlığına olan iyi etkisinin kötü beslenme veya sigara içme gibi diğer faktörler hesaba katıldığında bile azalmadığını açıkladı.

Cleveland Clinic’teki bir gastroenterolog olan Dr. Jamile Wakim-Fleming, bu çalışmanın sonuçlarının, kahve üzerindeki karaciğer hastalıkları riskini azaltmaya yönelik geçmiş araştırmalarla tutarlı olduğunu söyledi.

Ancak, insanlara, kalbiniz için  risklerden kaçınmak için çok fazla şeker veya krema eklemekten kaçının dedi..

Wakim-Fleming Healthline’a şunları söyledi: “Hastalarıma isterlerse kahve içmelerini söylerim, özellikle alkolik karaciğer hastalığı olanlara yardımcı olur” dedi. “Ancak,kahve içerlese bile, karaciğer hastalıklarını iyileştirmek istiyorlarsa alkol içmeye devam edememeleri de gerektiğini belirtmeliyim.” Dedi.

Kahvenin karaciğer hastalığı için sihirli bir tedavi olmadığını ve insanların alkol tüketimi gibi karaciğer hastalıklarının altında yatan nedenler konusunda dikkatli olmaları gerektiğini ekledi.

Yeni çalışma kesinlikle kahvenin sağlık yararlarına işaret eden ilk çalışma değil. 201 çalışmasının 2017 tarihli bir gözden geçirmesinde, kahvenin genel olarak, zarardan ziyade yararları  olduğu bulundu.

Kahve özellikle ABD’de oldukça popüler. Harvard’ın T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu’na göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 18 yaşın üzerindeki insanların yaklaşık yüzde 54’ü her gün kahve içiyor.

3 Comments