İngiltere Prensi İsrail’de Soykırım Müzesi’nde Kippa Taktı

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

İngiltere Prensi William, Bügün İsrail’e yaptığı ziyaret sırasında, Kudüs’teki Holocaust Müzesi ( Soykırım Müzesi) ni ziyaret etti.

Nazi rejimi tarafından öldürülen altı milyon Yahudi için saygı duruşunda bulunup, çelenk bırakan Prens William‘ın başın Kippa taktığı da gözlerden kaçmadı.

Yıllar boyunca kraliyet ailesi İsrail’e resmi bir ziyarette herhangi bir temsilci göndermeyi reddetti, ama yinede İngiliz-İsrail ilişkilerine ağırlık verdi. Prens Charles, Yitzhak Rabin ve Şimon Peres’in cenaze törenlerine katıldı, ancak bunlar resmi ziyaretler değildi. İngiltere’nin Dışişleri Bakanlığı tarafından dikte edilen sarayın uzun süredir devam eden politikası, İsrail-Filistin barışına yönelik önemli bir ilerleme kaydedilmediği sürece İngiltere, İsrail’e resmi ziyaretlerden kaçındı.

Bu nedenle, Prens Charles’ın oğlu tahtın 2. sıradaki varisi, İngiltere’nin gelecekteki kralı William’ın, İsrail’in 70. yıl dönümü şerefine gönderilmesi kararı, Kudüs’te önemli bir gelişme olarak görülüyor. Sadece Downing Street 10 numara ( İngiltere Başbakanlık Konutu) ile olan ilişkisinin kanıtı olduğu için değil, aynı zamanda öncelikli olarak Son yıllarda Başbakan ve Dışişleri Bakanı Benjamin Netanyahu tarafından savunulan ana tezin ek kanıtı: “Bir “diplomatik tsunami” nin, barış sürecinin yokluğundan kaynaklanacağına dair hiçbir kanıt yoktur. İşgal ve görüşmelerin eksikliği sonsuza dek devam etse bile dünya bizi kucaklayacak.” Tezinin gerçekleştiği İsrail basını tarafından dile getirildi.

Prens William, İsrail‘e yaptığı ziyaret sırasında, bugün Naziler tarafından öldürülen altı milyon Yahudi’yi anmak üzere Kudüs’teki bir törene katıldı.

Cambridge Dükü, Kudüs’teki Yad Vashem Holocaust Anıtı (Soykırım Anıtı) ve Müzesini ziyaret ederek  bir çelenk bıraktı.

 

Cambridge Dükü, anma ziyareti sırasında Holokost kurbanlarının bireysel hikayelerini dinledi. Prens William, soykırım kurbanlarının bireysel hikayelerini ,ilk elden tanıklıklar aracılığıyla öğrendi ve “Derinden” sarsıldığını ifade etti. Prens’ın başın Kippa taktığı da gözlerden kaçmadı.

Kipa ya da Kippa: Yahudi erkeklerinin ve kadınlarının, dua esnasında, sinagogda ve dışarıda başlarını örtmekte kullandıkları, küçük takke. Saten, kadife, deri, süetten yapılan kipa çoğu zaman örülerek de yapılır. Gündelik hayatında her Musevi’nin günde 100 beraha (şükür duası okuması) gereklidir, bunlar belli eylemlerden sonra okunabileceği gibi (bir şeyler yiyip içmek, koklamak, vs.) bazen de ansızın karşılaşabilecek olaylar da olabilir, (şimşek çakması gibi). Bu sebepten dindar Museviler açık başla dua edemeyeceklerinden  sürekli kipa ile dolaşırlar.

2 Comments