Koronavirüs’ün Belirtileri Nelerdir

Soğuk veya grip benzeri semptomlar genellikle bir koronavirüs enfeksiyonundan 2-4 gün sonra ortaya çıkar ve tipik olarak hafiftir. Bununla birlikte, semptomlar kişiden kişiye değişir ve virüsün bazı formları ölümcül olabilir.

Belirtiler:

hapşırma
burun akması
yorgunluk
öksürük
nadir durumlarda ateş
boğaz ağrısı
alevlenmiş astım
Tıp uzmanlarına  göre, soğuk algınlığının başka bir nedeni olan rinovirüsün aksine, insan koronavirüslerini laboratuvarda kolayca geliştiremezler. Bu, koronavirüsün ulusal ekonomiler ve halk sağlığı üzerindeki etkisini ölçmeyi zorlaştırmaktadır.

Tedavisi yoktur, bu nedenle tedaviler kişisel bakım ve tezgah üstü (OTC) ilaçları içerir. İnsanlar aşağıdakiler dahil birkaç adım atabilir:

dinlenme ve aşırı zorlamadan kaçınma
yeterince su içmek
sigara ve dumanlı alanlardan kaçınmak
ağrı ve ateş için asetaminofen, ibuprofen veya naproksen almak
temiz bir nemlendirici veya serin bir buharlaştırıcı kullanmak
Doktor, burundan mukus veya kan gibi bir solunum sıvısı örneği alarak sorumlu virüsü teşhis edebiliyor.

Türleri
Coronavirüsler, Coronaviridae familyasındaki Coronavirinae alt familyasına aittir.

Farklı insan koronavirüs tipleri, ortaya çıkan hastalığın ne kadar şiddetli olduğuna ve ne kadar yayılabildiklerine göre değişir.

Doktorlara göre şu anda insanları enfekte edebilen yedi tip koronavirüs tanımaktadır.

Ortak tipler:

229E (alfa koronavirüs)
NL63 (alfa koronavirüs)
OC43 (beta koronavirüs)
HKU1 (beta koronavirüs)
Daha ciddi komplikasyonlara neden olan daha nadir olanlar  arasında solunum sendromuna (MERS) neden olan MERS-CoV ve ciddi akut solunum sendromundan (SARS) sorumlu virüs SARS-CoV bulunur.

2019’da SARS-CoV-2 adı verilen tehlikeli bir yeni tür dolaşmaya başladı ve bu da COVID-19 hastalığına neden oldu.

HCoV’nin bir kişiden diğerine nasıl yayıldığı konusunda sınırlı araştırma mevcut.

Bununla birlikte, araştırmacılar virüslerin solunum sisteminde mukus gibi sıvılar yoluyla bulaştığına inanıyor.

Coronavirüsler aşağıdaki şekillerde yayılabilir:

Ağzı kapatmadan öksürme ve hapşırma, damlacıkları havaya dağıtabiliyor.
Virüsü olan bir kişiyle dokunmak veya el sıkışmak virüsü bireyler arasında geçirebilir.
Virüsü olan bir yüzey veya cisimle temas etmek ve sonra burun, göz veya ağza dokunmak.
Kedi koronavirüsü (FCoV) gibi bazı hayvan koronavirüsleri, dışkı ile temas yoluyla yayılabilir. Bununla birlikte, bunun insan koronavirüsleri için de geçerli olup olmadığı belirsizdir.
Ulusal Sağlık Enstitüleri (NHI), birkaç grup insanın COVID-19 nedeniyle komplikasyon gelişme riski en yüksek olduğunu göstermektedir.

Bu gruplar şunları içerir:

Küçük çocuklar
65 yaş ve üstü insanlar
hamile kadınlar
Coronavirüsler çoğu insanı yaşamları boyunca bir zamanda enfekte edecektir.

Coronavirüsler etkili bir şekilde mutasyona uğrayabilir, bu da onları bulaşıcı hale getirir.

Bulaşmayı önlemek için, semptomlar aktifken insanlar evde kalmalı ve dinlenmelidir. Ayrıca diğer insanlarla yakın temastan kaçınmalıdırlar.

Öksürme veya hapşırma sırasında ağzın ve burnun bir mendille veya mendille örtülmesi de bulaşmayı önlemeye yardımcı olabilir.

COVID-19
2019 yılında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), şimdi COVID-19 olarak bilinen solunum yolu hastalığına neden olan yeni bir koronavirüs olan SARS-CoV-2’nin ortaya çıkmasını izlemeye başladı. Yetkililer virüsü ilk olarak Wuhan, Çin’de tanımladılar.

Çin’de 74.000’den fazla insan virüsü kaptı. Sağlık yetkilileri, Amerika Birleşik Devletleri’nde de dahil olmak üzere, dünya çapında COVID-19’u olan başka birçok kişiyi tanımladılar. 31 Ocak 2020’de virüs ABD’de bir kişiden diğerine geçti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) COVID-19 ile ilgili bir halk sağlığı acil durumu ilan etti.

O zamandan beri, bu tür birkaç ABD sakininde teşhis edildi. CDC, daha fazla insana yayılma olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor. COVID-19 en az 25 ülkede daha garüldü.

COVID-19’u olan ilk olarak yakalanan insanlar bunu bir hayvan veya deniz ürünlerin kapmış olabileceği belirtiliyor. Bu, hayvanların başlangıçta virüsü insanlara aktardığı ileri sürülüyor, bununla birlikte, insanlarında virüsü birbirine geçirebileceği tıp çevrelerince doğrulandı.

Virüs hakkında bilgi şu anda az. Geçmişte, SARS ve MERS gibi koronavirüslerden gelişen solunum koşulları yakın temaslar yoluyla yayıldı.

17 Şubat 2020’de DSÖ Genel Müdürü, teşhis konulan 44.000 kişiden alınan verileri kullanarak COVID-19 semptomlarının ne sıklıkta şiddetli veya ölümcül olduğuna dair aşağıdaki güncellemeleri içeren bir medyada sunumu yaptı:

Ciddiyet evresi COVID-19 olan kişilerin kaba yüzdesi
Hastalığın hafif seyretme oranı % 80’den fazla, Hastalığın nefes darlığı ve zatürreye neden olma  şiddeti aklaşık% 14,
Septik şok, solunum yetmezliği ve birden fazla organın yetmezliği dahil olmak üzere kritik seyri % 5.

Genel Direktör ayrıca ciddi komplikasyon riskinin yaşla birlikte arttığını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bunun nedenlerini hala araştırmasına rağmen, çok az çocuk COVID-19’a yakalandı.

Bununla birlikte, bazı virüsler oldukça bulaşıcı olsa da, koronavirüslerin ne kadar hızlı yayılacağı çok net değil.

Semptomlar COVID-19 ile kişiden kişiye değişiyor. Az sayıda semptom üretebiliyor veya hiç göstermeyebilir. Bununla birlikte, ciddi hastalığa da yol açabilir ve ölümcül olabiliyor.

Yaygın semptomlar şunları içeriyor:

ateş
nefes
öksürük
Bir kişinin enfeksiyondan sonra semptomları fark etmesi 2-14 gün sürebilir.

COVID-19 için şu anda bir aşı mevcut değil. Ancak, bilim adamları virüsü çoğalttılar. Bu, virüsü alan ancak henüz semptom göstermeyen kişilerde erken tespit ve tedaviye izin verebiliyor.

 

Reviewer overview

Koronavirüs'ün Belirtileri Nelerdir - /10

Summary

Soğuk veya grip benzeri semptomlar genellikle bir koronavirüs enfeksiyonundan 2-4 gün sonra ortaya çıkar ve tipik olarak hafiftir. Bununla birlikte, semptomlar kişiden kişiye değişir ve virüsün bazı formları ölümcül olabilir.

0 Bad!