Kuzey ve Güney Kore Liderleri 2. Zirve İçin Toplandı

Güney Koreli Devlet Başkanı Moon Jae In ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Cumartesi günü bir ay içinde ikinci kez bir araya geldi.Güney Koreli cumhurbaşkanlığı sözcüsü Yoon Young Chan, Ay’ın Pazar günü Kim ile yaptığı sürpriz toplantının sonucunu açıklayacağını söyledi.

Güney Kori cumhurbaşkanlığı sözcüsü Yoon Young Chan, Pazar günü Kim ile yaptığı sürpriz toplantının sonucunu açıklayacağını söyledi. Başkanlık Mavi Evi daha fazla ayrıntı vermedi.

Kim ve Ay, Nisan ayında yaptıkları ilk zirvede, Seul’un Trump’la yapılacak  zirvede nükleer barındırmayan bir Kore Yarımadası ve kalıcı barış çağrıları yaptı.

Ancak rakip Kore’lar arasındaki ilişkiler son haftalarda soğuktu. Kuzey Kore, Güney Kore’nin ABD’yle yaptığı düzenli askeri tatbikatlara katılmak ve Seul’in şikayetleri çözülmedikçe müzakerelere geri dönmeyeceği konusunda ısrar ederek Seul toplantısını iptal etmişti.

Washington ve Pyongyang arasındaki müzakerelere ara veren Güney Kore, Trump’ın son Kuzey Kore yorumlarında düşmanlığa atıfta bulunduğu zirve için ay, Trump’ın kararının kendisini şaşırtığını ve  “çok üzücü” olduğunu söyledi. Washington ve Pyongyang’ı görüş ayrılıkları konusunda “liderleri arasında daha doğrudan ve daha yakın diyalog” yoluyla çözmeye çağırdı.

Trump’ın Kim ile yaptığı zirveden vazgeçme kararı, Ay’ın Beyaz Saray’ yaptığı resmi ziyaret sonrasında geldi ve  Singapur toplantısına açık bir şekilde şüphe uyandı.

Kim’e yazdığı mektupta Trump, özellikle kıdemli Kuzey Koreli diplomat Choe Son Hui’nin ifadesine itiraz etti. Başkan Yardımcısı Mike Pence’e, Kuzey Kore ile ilgili daha önceki yorumları için “siyasi bir kukla” olarak bahsetti ve “Toplantı odasında nükleerden  geçme konusunda bizimle çatışacaklar” söyledi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye Gwan, Pyongyang yetkilisinin yaptığı açıklamada, “İlk toplantı her şeyi çözmeyecekti, ancak aşamalı bir şekilde her defasında bir tane bile çözmenin ilişkileri daha da kötüleştireceğine inanıyorum” dedi.

Analistler, Kim’in son aylarda yaptığı bir dizi nükleer ve füze denemesinden sonra diplomatik yoldan destek aldığını ve Trump’ın sağlayacağı zirvenin ekonomisini ve uluslararası meşruiyetini inşa etmeye yönelik yaptırımlar için istekli olduğunu gösterdiğini söyledi. Ancak, Kim’in nükleer cephanelikten tamamen vazgeçmeyi kabul edip edemeyeceğini, ancak muhtemelen hayatta kalmayı garantilemenin tek yolu olarak göreceği şüphesi var. Yorumları yer aldı.

Kuzey Kore’nin devlet basınında yer alan yorumlarda Kim’in, Trump’la nükleer silahların teslim edilmesine ilişkin bir süreçten ziyade, nükleer sahibi devletler arasında silah kontrolü müzakeresi şeklinde bir görüşme yaptığı kanaatinde olduğu belirtildi. Kuzey Kore, nükleer silahlarından vazgeçmek için tek taraflı baskı uygulanacağı için müzakerelere katılmayı reddedeceği belirtildi.

6 Comments