Mezarlıkta Binlerce Yıllık Peynir Bulundu

Bir Mısır mezarında 3 bin 200 yıllık bir peynir bulundu.

Beyaz yumru şeklinde olan peynirin, bir enfeksiyon hastalığı olan bruselloz’a neden olan bir bakteriler içerdiği ortaya çıktı.

İnek sütü ve koyun ya da keçi sütü karışımından yapılan peynir, 13. yüzyıldan kalma bir kırık kil kavanozunun içinde bulundu. Memphis antik kentinin belediye başkanı olan Ptahmes için mezar, araştırmacılar 25 Temmuz’da Analitik Kimya raporu verdi.

İtalya’da Catania Üniversitesi‘nde çalışma yapan kimyager Enrico Greco ve meslektaşları antika peynirini analiz etmek için kütle spektrometresi kullanılmış, birkaç yüz gram ağırlığında beyaz, bir yumru şeklinde olan kutle yapılan araştırmalar sonucunda peynir olduğu ortaya çıktı.

”Süt ve peynir altı suyu proteinlerinin yanı sıra Greco, bakteri kalıntılarının bruselloz adı verilen bir enfeksiyona neden olduğunu ve antik Mısırlıların bu  hastalıkla  hastalıkla boğuşabileceğini gösteren kanıtlar olduğu ortaya çıktı.

Peynir yapımının yeni buluntuyla binlerce yıl öncesine dayandığı ortaya çıktı. Ancak binlerce yıl boyunca nasıl korunup günümüze ulaştığı araştırmacıları şaşırttı.

Arkeologlar, 2014 yılında Arkeoloji Bilim Dergisi’nde farklı bir grup araştırmacının yaptığı bir çalışmada Çin’deki Tunç Çağı mumyalarının boyunlarında yoğurt kaymağı buldular. Araştırmacılar , “Literatürde diğer süt ürünleri örnekleri var, ama katı peynir yok” diyor.

Hülya Karahan: Kurucu Editör

istanbulposcomtr@gmail.com

 

16 Comments