Microsoft, 7.5 Milyar Dolara GitHub’u Satın Aldı

Microsoft Corp, GitHub Inc.’i  7.5 milyar dolara satın alarak, kodu açık bir şekilde yayınlayan ve yazılımını gizlilik içinde stratejisinden uzaklaşan 28 milyon programcı topluluğunu bir araya getiriyor.

Hareket, hem Microsoft‘un en eski yazılım geliştirme köklerine dönüş hem de on yıl önce açık kaynaklı yazılımdaki duruşundan keskin bir dönüş olduğu belirtiliyor. İcra Kurulu Başkanı Satya Nadella, bu yılın sonuna yapılması beklenen anlaşmanın, bulut ve yapay zekaya geçişi hızlandıracağını söyledi.

Nadella, Pazartesi günü bir blog yazısında, “Bilgisayar dünyamızda, günlük hayatımızın ve işimizin her kesimi ve toplumumuzun ve ekonominin her alanında dijital teknolojiyle dönüştürülüyor” diye yazdı. “Geliştiriciler, bu yeni çağın kurucularıdır ve dünya kodunu yazarlar. GitHub onların evi. ”

10 yıllık San Francisco tabanlı bir girişim olan  GitHub, yazılım geliştiricilerinin kodlama araçlarını paylaşma ve ortak çalışma için bir yol olarak kurulmuş ve birçok açık kaynak programcı için vazgeçilmez bir platform konumunda.

Microsoft, şirketinin ticari bir yazılım şirketi olarak yaptığı iş için, bir tehdit olarak görülen bu tür kodlayıcılara her zaman çok sıcak davrandı. Kurucu ortak Bill Gates ve eski CEO’su Steve Ballmer, Microsoft için özel yazılım geliştirenleri, GitHub’da bulunan açık kaynaklı projelerden değil.

Aslında, 2000’li yılların başlarında, Ballmer ve ekibi bu türden bir projeyi çok eleştirmişlerdi, buna “kanser” diyorlardı ve “Amerikan Yolu” na karşı gittiğini söylüyorlardı.

O zamandan beri çok şey değişti. Nadella’nın altında Microsoft, programlama araçlarını eklemek için açık kaynak kodlu yazılımlara giderek daha fazla güveniyor ve GitHub‘un satın alınması, Microsoft’un kendi yazdığı gibi önemli bir parçası haline gelen bir şirketle bağlantı kurmasını sağlıyor yazılım. Microsoft şu anda açık kaynaklı bir işletim sistemi olan Linux’un birçok çeşidini destekliyor.

 

56 Comments