NATO Uyardı!

349252_Anders- RasmussenKiev, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı göstericilere karşı operasyon başlattı. Bölgede giderek tırmanan gerginlik nedeniyle Moskova Kiev’i, NATO da Moskova’yı uyardı.

Rusça konuşulan Ukrayna’nın doğusunda tansiyon giderek yükseliyor. Kiev yönetimi, kamu binalarını işgal eden Rusya yanlısı göstericilere karşı operasyon başlattı.

NATO’dan uyarı

Ukrayna’nın doğusundaki gelişmelerle ilgili NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de bir açıklama yaptı. “Eğer Rusya, Ukraya’ya yine müdahale etmeyi düşünüyorsa bu tarihi bir hata olur” diyen Rasmussen, Ukrayna’nın doğusunda yaşananların büyük bir endişeye yol açtığını söyledi.

Rusya’dan bu konuda çekimser kalmasını isteyen Rasmussen, “Doğu Ukrayna’da her yeni hamle, hepimizin arzu ettiği gibi gerginliğin giderilmesi yerine durumun daha da şiddetlenmesine yol açabilir” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Rasmussen, Rusya’nın olası müdahalesine karşı NATO’nun da reaksiyon verebilme yeteneğinin iyileştirmesi gerektiğini belirterek ittifak üyelerinden savunmaya daha fazla bütçe ayırmalarını talep etti.

7 Comments