Nobel Edebiyat Olayı Seks Skandalı Yüzünden İlke Kez Erteleniyor

Nobel Edebiyat Ödülü, #MeToo seks skandalın dolayı  2018’de ertelenebilir.

İsveç Akademisi, dünya edebiyatının en prestijli ödülü, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez, tarihinin en büyük skandalından dolayı iptal edileceği belirtildi.

Akademinin geçici daimi sekreteri Anders Olsson Çarşamba günü İsveç Radyosuna verdiği demeçte, “Bunu düşünüyoruz. Yakında haber vereceğiz.” Dedi.

Kuruluş, ödülün bir yıllığına ertelenebileceği ve önümüzdeki yıl 2018 ve 2019 için iki ödülün birlikte verileceğini açıkladı.

Ancak geçen yıl Kasım ayında, şairin ve akademi üyesi Katarina Frostenson’un kocası Jean-Claude Arnault’un,  18 kadın cinsel tacizle suçlandığı ortaya çıktı.

Arnault’un kendisi akademinin üyesi değil, kendisine yöneltilen suçlamaların hiçbiri de kanıtlanmadı.ancak resmi olarak açıklamadan önce kazananların isimlerini günlerce önce sızdırmakla da suçlandı,. Arnold bu ve diğer tüm suçlamaları reddetti.

Skandalın ardından, 1786’da kurulan ve akademinin koruyucusu sıfatını taşıyan, Kral Carl XVI Gustaf, İsveç Akademisi’nin tüzüğünün değiştirileceğini, böylece eski üyelerin kalıcı olarak istifa edebilecekleri ve yenilerinin yerine getirilebileceğini söyleyerek adım atmak zorunda kaldı.

129 Comments