Bakteriler Antibiyotiklere Karşı İletişime Geçip Koloni Kuruyor

Pseudomonas aeruginosa bakterisinin, Bazı antibiyotiklere yanıt olarak  grup  kurup tehlike sinyallerini verdiği ortaya çıktı.

Journal of Biological Chemistry’de  yayınlanan yeni bir çalışmada, Notre Dame Üniversitesi’nden ve Illinois Üniversitesi’nden Urbana-Champaign’dan araştırmacılar, pnömoni, sepsis ve diğer enfeksiyonlara neden olan bir patojen olan Pseudomonas aeruginosa bakterisinin, Bazı antibiyotiklere yanıt olarak bir grup haline gelip tehlike sinyalleri veriyor.

Bu iletişimin koloni boyunca değiştiği bulundu ve bu bakterinin, bazı antibiyotikleri tolere edebilme yeteneğine katkıda bulunan koruyucu davranışlar geliştirebileceği ileri sürüldü.

Üniversitede sivil ve çevre mühendisliği ve yer bilimleri üst düzey araştırmacı bilim adamı olan Nydia Morales-Soto, “P. aeruginosa gibi fırsatçı patojenler gibi bakteri topluluklarının antibiyotiklere nasıl tepki verdikleri konusunda genel bir anlayış eksikliği var” dedi. Notre Dame ve gazetenin baş yazarı. “Bildiğimiz çoğu durağan biyofilm toplulukları hakkında yapılan çalışmalardan kaynaklanırken, bakteri kolonileştiğinde, yayılmasında ve büyümesinde, işlem hakkında daha az şey biliniyordu. Bu çalışmada, araştırma ekibimiz, bu dönemde bakterilerin davranışlarını özellikle gözden geçirdi. Bu antibiyotik direnci anlamına gelebiliyor. ”

Belirtilen sonuç, klinik ortamlarda yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik olan tobramisin neden oldu ve ikili sinyal yanıtı verdi. Bu antibiyotik, P. aeruginosa kolonisine uygulandığı için, bakteriler koloninin lokalize bir bölgesine – meydana geldiği bilinen bir Pseudomonas kinolon sinyali yanı sıra ikinci bir topluluk geneli için bir sinyal üretti. alkil hidroksikinolin olarak bilinen yanıtı verdi.

Ekip, her bir cevabın üretimini mekansal olarak haritaladı ve P. aeruginosa‘nın, daha önceden kaydedilmiş olandan çok daha yüksek konsantrasyonlarda küçük ceplerde PQS üretebildiğini belirledi.

Çalışma, PQS ve AQNO’nun farklı mesajlar hakkında kasıtlı olarak iletişim kuran bağımsız olarak düzenlenmiş tepkileri olduğunu gösteriyor. Ek olarak, bu, bakteri türünün, kolonileri bir söndürücü fazda iken, bazı dış toksinlerden korumak için bazı yeteneklere sahip olabileceği anlamına geliyor.

“Tanımlanan AQNO cevabı strese bağlı bir davranış olsa da, henüz kesin olarak bir işaret olarak etiketlenmemiş yeni bir kimyasal mesaj. Bulgularımıza dayanarak, bunun olduğuna inanıyoruz,” diyor. Joshua Shrout Notre Dame Üniversitesi‘nde biyolojik bilimler doçent ve aynı zamanda makalenin  yazarı. “Her ne olursa olsun, bu çalışma P. aeruginosa davranışını ve bu bakterinin antibiyotiğe karşı mücadeleyi nasıl teşvik ettiğini anlamaya yönelik yeni bir pencere açtı.”

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail

 

55 Comments