Başbakan Davutoğlu: Türkiye Suriye’ye Operasyonda Rol Almaya Hazır

duvudoğğluBaşbakan Ahmet Davutoğlu CNN International’da, IŞİD’e yönelik bir kara operasyonu konusunda uzlaşma sağlanırsa Türkiye’nin operasyonda rol almaya hazır olduğunu söyledi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu CNN International’da Christiane Amanpour’un konuğu oldu. Haziran Direnişi sırasında AKP ve havuz medyasının eleştirilerinin hedefi olan Amanpour’la Suriye ve IŞİD’e yönelik operasyonları konuşan Davutoğlu, Türkiye’nin IŞİD’e yönelik kara operasyonu düzenleyip düzenlemeyeceği sorusuna şöyle yanıt verdi:
Kara gücü, hep birlikte konuşmamız, paylaşmamız gereken bir durum. Hava ve kara operasyonu olmak üzere bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyacımız var. Ancak Türkiye tek başına tüm yükü üstlenemez. Eğer koalisyon ve çok iyi bütünleşmiş bir strateji varsa, Türkiye her anlamda rol almaya hazırdır.

Davutoğlu, “kara operasyonu dahil mi” sorusuna, “Evet, elbette. Bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyaç var. Aksi takdirde, DAEŞ’e (IŞİD) karşı karadan operasyon düzenlerken sahada güç boşluğunun devam etmesi, DAEŞ’in yerine başka bir terörist grubun ortaya çıkmasına sebep olur. Suriye krizini kapsamlı şekilde çözmeliyiz” yanıtını verdi.

Amanpour’un Türkiye’nin Suriye’de krizin “çözümünde” daha çok rol oynamak konusundaki şartının ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı durması olup olmadığını sorması üzerine Davutoğlu, “Evet. Bu problemi ve boşluğu yaratan tüm rejimler ve gruplara karşı durma…” diye yanıtladı.

 

“Biz hemen hemen her gün ya da haftanın birçok günü koalisyon içinde DAEŞ’e karşı hava operasyonu düzenliyoruz. Ancak bu yeterli değil. Biz bunu gözlemliyoruz” diyen Davutoğlu bir kez daha “güvenli bölge” istedi. Başbakan, “Şimdi biz müttefiklerimize aylardır önerdiğimiz gibi, yine güvenli bölgeye sahip olmayı ve DAEŞ’i sınırlarımızdan uzağa itmeyi öneriyoruz” diye konuştu.

1 Comment