Renault ile Nissan Birleşiyor

Renault, Nissan, yeni bir otomobil üreticisi yaratmak için birleşme görüşmeleri yapıyor.
Carlos Ghosn, iki sorunlu otomobil üreticisini canlandırdı ve üçüncüsünü de hayata geçirmek üzere.

Karmaşık bir çapraz ortaklık ittifakı ile neredeyse yirmi yıldır işbirliği yapan, Renault SA ve Nissan Motor Co.tam bir birleşme gerçekleştirmenin arifesinde.

“Le Cost Killer” lakabını alan globetrotting otomotiv endüstrisi süperstarı, iki firmayı tek bir şirkette birleştirmek istiyor. Amaç, sektörün daha temiz ve daha doğa dostu araçlara geçişini sağlamak için maliyetleri düşürmek ve 64 yaşındaki Carlos Ghosn emekliye ayrılırken bu iki muttefikin yaşadığını görmek istiyor.”

Nissan, Renault’nun yüzde 15 hissesini elinde tutuyor ve Renault’dada Nissan’ın yüzde 44’ü var. Ghosn, 2016 yılında Mitsubishi Motors Corp. şirketi araçlarının birçoğunun kilometre  tahminlerini yanlış değerlendirmesinden  ardından, yüz milyonlarca dolarlık iade vermek zorunda kaldı ve ardından Fransız hükümeti Renault’nun yüzde 15’ine sahip olarak onun en büyük hissedarı haline geldi. Her üç şirketin de başkanlığını yapan Ghosn, uzun zamandır düzenlemenin tam teşekküllü bir birleşmeden daha verimli olacağını belirtmişti. Ancak şimdi birleşme için müzakereleri sürdürdüğünü açıkladı. Ghosn, Hisseleri geri çekene kadar Japonya’nın daha yakın ilişkileri kabul etmeyeceği konusunda uyardı.

Kasım ayında, Fransa hissedarlığını yüzde 19.7’den düşürdü. Ghosn, hükümetin kış boyunca, ittifakın, tam olarak  neye yol açacağını ayrıntılı olarak açıklamaksızın, ortaklığı daha fazla “güçlendirmesini” istediğini söyledi.

17 Comments