Trump’un Hedefindeki Amazon’da Deprem: Bir Çok Şirketle Bağları Kopardı

Hülya Karahan

istanbulpostomtr@gmail.com

Amazon.com Inc. Geçen yıl ve ABD Başkanı Donald Trumpun vergi revizyonu yasının ardından, Washington’un üst düzey lobicilik şirketleriyle bağlarını koparıp, göreve yeni danışmanlar getirdi. 

Amazon’daki bu deprem, Trump’un dünyanın en büyük online perakendecisi Amazon’a  yönelik attığı Twittlerin ardından geldi.

Trump, Amazon’un eyalet ve yerel satış vergilerinde yeterli ödeme yapmadığını, perakendecilere zarar verdiğini ve ABD Posta Hizmetleri’nin arkasında adil olmayan bir ayrıcalık elde ettiğini iddia etti.

Amazon’la yakın ilişkiler içinde olan adını açıklamayan biri kişiye göre, diğer K Street operasyonu ve Squire Patton Boggs‘dan daha fazla lobi geliri çeken hukuk firması olan Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP ile olan ilişkisini sonlandırdı.

Amazon’un lobicileri arasında Squire Patton‘da eski Senato çoğunluk lideri Trent Lott da vardı.

Amazon,Federal Stratejisi Uzmanı Paul Brathwaite ve Holly Strategies Inc.’den Josh Holly‘yi işe aldı.

Her ikisi de, daha önce Robert Mueller’in 2016 seçimlerinde Rusya soruşturmasına karışmaya başlamadan önce “K Street Kralı” olarak adlandırılan ve yok olan Podesta Grubu’nda Airbnb Inc. ve Oracle Corp. için dış lobiciler olarak çalıştı.

Amazon, yaptığı açıklamada “Değişen iş öncelikleri temelinde farklı danışmanlarla çalışmak bizim için sıradan bir olay” dedi.

Amazon , yeni depolarda ve ofislerde milyarlarca doalar yatırım yapan, binlerce insanı işe alan ve küçük işletmelerin popüler web mağazasında ürünlerini satmalarına izin vererek büyümelerine yardımcı olan bir iş yaratma makinesi olarak yeniden markalaştı.

Ancak son aylarda şirket Washington’da değişen bir manzarayla karşı karşıya kaldı.

Trump yönetimini eleştiren, The Washington Post’a da sahip olan  Amazon’nun CEO’su Jeff Bezos bir süredir özellikle Twitter’da başkan Trump’un hedefindeydi.

 

 

 

2 Comments