Partililer Neden Merkel’i Terletti?

oooAlmanya Başbakanı Merkel parti kongresinden önce Hıristiyan Birlik üyelerinin şikayetlerini dinledi. Başbakan liberal mülteci politikasından dolayı eleştirildi.Almanya Başbakanı ve Hıristiyan Demokrat Birlik Genel Başkanı Angela Merkel önümüzdeki yıl yapılacak meclis genel seçimlerine hazırlanırken partililerin nabzını tutmaya önem veriyor. Merkel Essen’deki parti kongresinden önce Almanya’nın gelecek vizyonu, güçlenmekte olan sağ popülizme nasıl karşılık verileceği, Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılması, eğitim ve tabii mülteci politikası gibi konularda parti tabanının düşüncelerini öğrenmek için 800 partili ile video konferans aracılığıyla biraraya geldi. Video konferansı sırasında Başbakana görüşlerini ileten Hristiyan Birlik üyelerinin acil sorunlarının başında mülteci politikası geliyordu.

 
Merkel’in politikasını eleştiren bir profesör Başbakana, ‘seçmenin mülteci politikasını açıklamak yerine mülteciler konusundaki tutumunu değiştirmesini beklediğini neden idrak etmediğini’, sordu. Angela Merkel geçen yılın ortalarından beri izlediği mülteci politikasını savunurken insan onurunun dokunulmazlığından ve sığınmacıların denizlerde boğulmalarına seyirci kalınamayacağından söz etti. Merkel, Türkiye ile AB arasındaki mülteci mutabakatının biraz zaman aldığını da sözlerine ekledi.”Yemek pişirerek kafamı dağıtmaya çalışıyorum”
Merkel kendisini eleştiren profesörün ‘hayatında ilk kez çocuklarının güvenliğinden ve geleceğinden endişe duymaya başladığı’ şeklindeki sözlerini yanıtlarken, endişe ve eleştirilerini anlayışla karşıladığını ancak benimsediği mülteci politikasının doğru olduğunu ve görüş ayrılıklarına katlanmak zorunda olduklarını dile getirdi. Almanya Başbakanı ülkenin yabancılaştırılması karşısında ne yapmayı düşündüğünü öğrenmek isteyen bir grup parti üyesine yabancılardan çekinmeyip onlarla tanışmalarını tavsiye etti ve bu yaklaşımın ‘ufuklarını genişletmelerine yardımcı olacağını’ söyledi.

 
Angela Merkel bir başka soru üzerine parti üyelerinin yaş ortalamasının 60’ın üzerinde olduğunu ve Hıristiyan Demokrat Birlik’in daha fazla kadın ve genç üyelere ihtiyacı olduğunu belirtti. Rusya, Britanya, eğitim politikası ve mültecilerle ilgili eleştirilerin ardından söz alan bir parti üyesi Merkel’e hükümet ve parti başkanlığı görevine bu kadar zamandır nasıl dayandığını sordu. Başbakan ‘kolay olmasa da görevlerini severek yaptığını ve kısa süre için de olsa siyasetten kopmaya ve yemek pişirerek ‘kafasını dağıtmaya’ önem verdiğini ve hafta sonlarında kendine bir ya da iki saat ayırabildiğini söyledi.

 

 

6 Comments