Petrol Fiyatları Suriye Kriziyle Tırmanışa Geçti

Petrol fiyatları Cuma günü yükseldi ve Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu duruma, Suriye’deki ABD ve batının askeri harekatı ve  Küresel petrol stoklarının azalmasıyla ilgili endişelerin sebep olduğu belirtildi.

Hedge fonları ve para yöneticileri, 10 Nisan’a kadar  ikinci haftanın ABD’deki ham petrol fiyatlarındaki düşüşlerini açıkladılar, veriler Cuma günü [L1N1RQ1RU]. Hareket, CFTC tarafından yayınlanan verilere göre fiyatlar yükselişe geçti.

Perşembe günü, Trump Suriye’ye düzenlenen bir saldırının ardından, füze ile vurma  tehtidinde bulundu.  daha sonra attığı tweetde bu saldırı “şok yakında gerçekleşebilir yada çok yakında gerçekleşmeyebilir.”Dedi. Dün akşamda ABD füzeleri Şam’daki bazı hedefleri vurdu.

Küresel petrol stoklarındaki fazlalık da buharlaşmaya yakın, OPEC Perşembe günü yaptığı açıklamada, Şubat ayındaki 201.000 bpd seviyesinin düşürülmesiyle birlikte, Mart ayındaki 31.96 milyon varil (bpd) seviyesine geriledi.

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, basına verdiği demeçte, Viyana merkezli OPEC ve onun petrol üreticisi müttefiklerinin, Eylül ayında ham petrolün küresel görünümünün ortadan kaldırılmaya devam etmesine rağmen, tedarik azaltma anlaşmalarını 2019 yılına kadar uzatacakları bekleniyor.

Sanayileşmiş ulusların enerji politikalarını koordine eden Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Cuma günü, arzın kısıtlı kalması durumunda piyasaların çok sıkı olabileceğini işaret etti.

IEA, “Viyana mutabakatı ülkeleri adına ‘misyon başarısı’ olduğunu ilan etmek bizim için değil, ama bizim bakış açımız doğruysa, kesinlikle böyle görünüyor” dedi.

Bununla birlikte, Çin’in Mart ayı ham petrol ithalatı rekor seviyesinde ikinci en yüksek seviyeye çıktı.

ABD’li sondajcılar 13 Nisan’a kadar haftada yedi petrol kulesi ekleyerek, toplam sayısını  815’e yükseltti,

132 Comments