Putin’nin Rakibi Başkanlık Yarışında Ne Yaptı!

Rusya’da 2018 Martı’nda yapılacak olan başkanlık seçimlerinde aday olması gündemde olan Kseniya Sobçak’ın yarıştan çekildi.Rusya’da 18 Mart 2018’de gerçekleşecek olan Başkanlık Seçimleri yarışında aday olacak isimler neredeyse kesinleşti.

Otuz altı yaşındaki Kseniya Sobçak, moda dergisi editörlüğü, reality show sunuculuğu, playboy modelliği gibi işlerinin yanı sıra “milyonerle evli” parfümünün sahipliği gibi işleriyle uzun süredir Rusya’nın popüler yüzlerinden birisiydi.

Sobçak seçimlere muhalefetin sesini duyurmak için girdiğini belirterek liberal muhalefetin güçlü adayı Navalnıy’ın seçimlere girebilmesi durumunda adaylıktan çekilerek kendisini destekleyeceğini belirtti. Aleksey Navalnıy hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle seçimlere giremiyor. Muhalefet bu olayı bir komplo olarak değerlendiriyor ve Nemtsov’dan sonra Navalnıy’ın de susturulmaya çalışıldığını iddia ediyor. Önemli bir politik figür olan Boris Nemtsov, Kremlin’e yüz metre uzaklıkta sırtından vurularak öldürülmüştü.

Rap kliplerinde boy gösteren, showlarında küfürlü konuşmasıyla dikkat çeken Sobçak’ın bundan altı yıl önce birden muhalif gruplara aktif bir şekilde destek vermesi, bütün ülkede şaşkınlık yaratmıştı. Bunun nedeni kendisinin “Rusya’nın Paris Hilton’u” olarak anılması değildi. Babası Anatoliy Sobçak, karşı devrimden sonra St. Petersburg’un ilk belediye başkanı olmasının yanı sıra, bu görevinde yanına Vladimir Putin’i de alarak ona akıl hocalığı yapması ve daha sonraki görevlerine hazırlayarak başkanlığında da yanında olmasıyla anılan bir figür. O güne kadar Putin Rusyası’nın şımarık kızı olarak tanınan Kseniya Sobçak, aktif bir şekilde muhalefete verdiği destekle dünyanın da ilgisini çekmişti.

42 Comments