Trump Tehditler Savurdu: “Hem Bizden Para Alıyorlar Hem de…”

ABD Başkanı Donald Trump vergi reformu yasasının Senato’dan geçmesinin ardından kameraların karşısında değerlendirmelerde bulunurken BM Genel Kurulu’nda yarın yapılacak Kudüs oylamasına da değindi. Başkan Trump oylamayla ilgili sert ifadeler kullandı.

Trump, “Bizden milyonlarca hatta milyarlarca dolar alıyorlar ancak bize karşı oy kullanıyorlar. Oylamayı yakından takip edeceğiz. Bırakın bize karşı oylarını kullansınlar. Umurumuzda değil” ifadelerini kullandı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de, BM Genel Kurulu’nda Başkan Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını eleştiren tasarının oylamasında hangi ülkenin ne yönde oy kullanacağının listesini tutacaklarını söylemişti.

Haley Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajda, yarın (Perşembe) yapılması planlanan oylamada hangi ülkelerin ne oy kullandığı konusunda “ABD liste tutacak” dedi.

Genel Kurul’da yapılacak acil oturumda, Trump’ın Kudüs kararını eleştiren ve bağlayıcılığı olmayan karar tasarısı oylanacak.

BM Genel Kurulu’nun acil oturum düzenlemesine nadiren rastlanıyor ve Haley de Twitter üzerinden buna dair tepkisini dile getirdi. Haley mesajında, “BM’de bizden her zaman daha fazlasını yapmamız ve vermemiz talep edildi. Dolayısıyla, Amerikan halkının iradesiyle, büyükelçiliğimizin nereye konumlandırılacağı hakkında bir karar aldığımız zaman, yardım ettiklerimizin bizi hedef almasını beklemeyiz” ifadelerine yer verdi.

53 Comments