Saçların Uzaması İçin Ne Yapmalı

Saçların nasıl uzadığını anlamak için, önce onun bölümlerine bakmamız gerekir. Saç iki parçadan oluşur: folikül ve şaft.

Şaft, derinin altında bulunan kılların kökü olan folikülden büyür. Sadece kafa derisinde yaklaşık 100.000 saç kökü ve vücutta beş milyon saç kökü vardır.

Saç folikülünün kendisi papilla ve ampulden oluşur. Papilla, kıl folikülüne kan temini sağlayan küçük kan damarları içerir. Papilla, kıl folikülünü kılların büyümesi için gerekli besinlerle besler. Papillayı çevreleyen ampul, tüy hücrelerinin bölündüğü yer. Ampulün hücreleri, insan vücudundaki diğer hücrelerden çok daha hızlı bölünür.

Saç mili, saçın görünen kısmıdır. Saç şaftı keratin adı verilen sert bir proteinden ve kütikül adı verilen skala benzeri dış koruyucu tabakadan oluşur. Saç kılları gerçekte öldü, bu yüzden saçını kestirmenin zararı yok!

Saç Büyüme Döngüsünü Anlamak
Folikülde yeni saçlar üretildiğinden, saç kökünü uzatarak daha uzun saçlar oluşturur. Saç her gün yaklaşık 0,3 mm ila 0,4 mm arasında büyür, bu da yılda yaklaşık altı inç ekler.

Bununla birlikte, saç köklerinin hepsi aynı anda yeni saçlar yetiştirmiyorlar. Saç büyümesi bir döngü halinde gerçekleşir. Herhangi bir zamanda, her bir tel, döngünün farklı bir kısmındadır. Her saçımızın döngülerinin senkronize olmaması iyi bir şey, aksi halde tüm saçlarımızı aynı anda keseriz!

bir saç büyüme döngüsü diyagramı

Saç Büyüme Döngüsünün Aşamaları
Saç döngüsü dört aşamadan oluşur: anagen faz, katagen faz, telojen faz ve eksojen faz.

Anagen (Saç Büyüme) Aşaması

Ana veya büyüyen faz, saç uzama döngüsünün ilk kısmıdır. Anagen fazda, ampulün hücreleri hızlı bir şekilde bölünerek yeni saç büyümesine neden olur. Saç köklerinin% 90’ı, herhangi bir zamanda anajen aşamasındadır.

Anagen aşaması iki ila yedi yıl arasında sürer. Anagen fazın uzunluğu maksimum saç uzunluğunu belirler. Örneğin, çok uzun saçlı olan insanlar çok uzun bir anajen aşamasına sahiptir. Kirpikler, kaşlar ve vücut kılları, kafanızdaki kıllardan daha kısa büyüme evrelerine sahiptir, bu yüzden kafa derisi kıllarından çok daha kısadır. Genetik, beslenme, yaş ve genel sağlık dahil olmak üzere anagen fazın uzunluğunu etkileyen birçok faktör vardır.

Katagen (Geçiş) Aşaması

Saç büyüme evresi katagen evresine girdikten sonra. Bu kısa, geçiş aşaması sadece iki ila üç hafta sürer. Katagen fazı sırasında saçların büyümesi durur ve kan kaynağından ayrılır. Saç, kulüp kılı olarak bilinen hale gelir.

Telojen (Dinlenme) Aşaması

Telojen veya istirahat fazı, katajen fazını takip eder. Telojenik evre sırasında, kulüp kılları dinlenirken, altında yeni bir kıllanma başlar. Bu yeni saç sonunda kulüp saçlarının yerini alacaktır. Telojen faz üç ay sürer ve tüm tüylerin% 10-15’i herhangi bir zamanda bu fazdadır.

Exogen (Saç Dökülme) Aşaması

Eksojen veya saç dökülmesi, faz saç döngüsünün son kısmıdır. Eksojen fazı sırasında dinlenme klübünün saçları ayrılır ve düşer. Sonunda her saç tutuyor ve her gün 50 ila 100 saç dökülmesi tamamen normal.

Aslında, eksojen faz, duş drenajında ​​veya saç fırçanızda kılları neden sıkça göreceğinizdir. Sadece ani bir değişiklik olursa ve normalden çok daha fazla kıl dökülüyorsa endişelenmelisiniz.

 

Eksojen fazından sonra folikül daha sonra anagen faza döner ve döngü tekrar eder.

Saç Dökülmesini Durdurur musunuz?
Saç dökülmesi, saç büyüme döngüsünün doğal ve gerekli bir parçasıdır. Bununla birlikte, çeşitli nedenlerden dolayı aşırı dökülme meydana gelebilir. Normalden daha fazla folikül anagen fazdan katagen faza geçtiğinde birçok saç dökülmesi meydana gelir. Bu tüyler eksojen faza ulaştığında ve düştüğünde, saçlar daha ince görünür.

Anajen veya saç uzama aşamasını iyileştirerek, ekstra saç dökülmesinin görünümünü hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Anajen fazı maksimize etmek için, aşağıdakileri yaparak vücudunuzu (ve saçınızı) sağlıklı tutun:

Çok uyu
Stres seviyesini azalt
Düzenli egzersiz
Çökme diyetlerinden ve temizliğinden kaçının
Sulu kal
Protein, demir, çinko ve C vitamini bakımından zengin yiyecekleri içeren sağlıklı bir diyet yapın
Diyetinizde gerekli besinleri aldığınızdan emin olmak için Viviscal gibi saç uzatma takviyesini alın. Viviscal takviyesinin, mevcut saç büyümesini arttırdığı ve dökülmeyi azalttığı ve size daha kalın ve daha dolgun saçlar sağladığı kanıtlanmıştır.

Aşırı saç dökülmesi yaşadıysanız, Toppik Saç Bina Liflerini kullanarak saç dökülmesini de gizleyebilirsiniz. Saç Yapısı Lifleri, saçın uzamasını beklemeden dolgun ve kalın saçların görünümünü anında oluşturmanın harika bir yoludur.

Unutmayın: saç dökülme saç döngüsünün tamamen normal bir parçasıdır. Bununla birlikte, aşırı miktarda saç dökülmesi fark ediyorsanız, doktorunuza gitme zamanı gelebilir. Bir doktor saç dökülmenizin altta yatan nedenini teşhis edebilir ve saçınızın uzaması için bir tedavi planı bulmanıza yardımcı olabilir.

– Bu açıklamalar Gıda ve İlaç İdaresi tarafından değerlendirilmemiştir. Bu ürün, herhangi bir hastalığı teşhis, tedavi, iyileştirme veya önleme amacı taşımamaktadır.