Sertifikalı Doktor Hastayı Yalayarak Tedavi Ediyor!

t1larg.baby.dog.giSibirya’daki Krasnoyarsk kentind Kanis-terapevt denilen dört ayaklı doktorları yetiştirmek için özel terbiye merkezi açıldı. Kanis-terapevt, sinir sistemi hastalıklarını tedavi etmek üzere özel olarak terbiye edilen köpeklere deniliyor.

Kanis-terapi sırasında çocuk köpeğin ardından tıbbi jimnastik hareketlerini tekrar ediyor. Bunun için dört ayaklı doktorun pekçok şeyleri bilmesi ve yapması gerek. Köpeğe olagan kumandalar vermek az geliyor.
Önemli bir istem daha var. Köpeğin iyi kalpli olması şarttır. Uzmanların kanısınca böyle nitelik köpek cinsine bağlı değildir. Böyle olmakla beraber pratiğin gösterdiği gibi en iyi kanis-terapevtler, haski, malamut, labrador ve retriver gold gibi köperlerdir. Kanis terapi Merkezinin gönüllerinden biri Yelena Anapolskaya  bu merkez ve doktor köpeklerle ilgili şunları söyledi: “Biz merkezsel felçli çocuklara yardım etmeye çalışıyoruz. Otistik çocuklar da var. Daha ilk dersten sonra olumlu dinamiğe tanık oluyoruz. Çocuklar köpeğin ardından gerekli hareketleri yapıyorlar. Çocuk kendisi için çok güç olan hareketleri bile köpek ile oynarken farkına varmadan yapıyor.”
Krasnoyarsk’ta kanis terapevtler çocuklara ücretsiz olarak yardım ediyor. Halbuki geleceğin doktor köpeğinin terbiye edilmesine en az 3 bin dolar harcanıyor. Yaklaşık 6 ay sonra köpek sertifikalı doktora dönüşüyor.

340 Comments