Simens Neden Elektrik ve Gaz Sahalarını Kapattı?

Alman sanayi şirketi Siemens Pazartesi günü yaptığı açıklamada, elektrik üretim ekipmanı pazarında “eşi görülmemiş bir düşüş” ile boğuştuğu için bir hafta boyunca dünyadaki elektrik ve gaz sahalarını kapatacağını açıkladı.

Siemens, yaptığı açıklamada, “Güç üretim ekipmanı için piyasada süregelen görülmemiş bir çöküşün arka planına karşı, elektrik ve gaz bölümünün (PG) geçici olarak kapatıldığını duyurdu.” Dedi.

Bir sözcünün yaptığı açıklamada, kapatmaların “mevcut çeyrekte dünyadaki tüm PG konumlarını” etkileyeceği ve bir hafta süreceği belirtildi.

Siemens, bu hareketin, dünya çapında yaklaşık 47.000 kişinin çalıştığı ve Siemens’in gelirlerinin yüzde 18’ini oluşturan,  maliyetleri düşürmek için daha geniş çabaların bir parçası olduğunu da belirtti.

Bu, “seyahat harcamalarının azaltılmasının yanı sıra, ticari fuarlara ve sermaye yatırımlarına sponsorluk veya katılım maliyetlerini” de içerdiğini belirtti.

Siemens CEO’su Joe Kaeser Ocak ayında yaptığı açıklamada, gaz türbinleri için küresel bir pazar olmaya devam edeceklerini, ancak daha küçük olacağını ve odaklamanın artık Avrupa’da olmayacağını söyledi.

Alman sendikaları, şirketin sağlam genel mali sağlığı göz önüne alındığında Siemens‘in planlanan işlerinden ötürü öfkeliler, ancak yönetim, değişen enerji ortamına cevap vermek için işten çıkarmalar gerektiğinde ısrar ediyor.

 

44 Comments