Şok! AB PKK’yı Terör Listesinden Çıkarıyor mu?

oooo Avrupa Parlamentosu Kürt Konferansı’nın sonuç bildirgesi yayımlandı. “Avrupa Birliği, Türkiye, Ortadoğu ve Kürtler” temalı konferans AP’nin en büyük gruplarından Yeşiller ve Sosyal Demokratların himayesinde düzenlendi. Hiçbir bağlayıcılığı olmamasına karşın AP’nin himayesindeki dayalı görüş olarak ifade edilen sonuç bildirgesinde açıkça Türkiye’ye saldıran terör örgütlerine destek verildi, AP’li vekiller de skandal kararların altına imza attı.

– Kürtlerin öz yönetim hakkı tanınmalıdır. PKK, Kürt meselesindeki sorunun tarafı olarak kabul edilmelidir.

– PKK Avrupa toplulukları tarafından terör listesinden çıkarılmalıdır.

– İngiliz ticari sendikaları GMB ve UNITE tarafından 2016 Mart’ında başlatılan “Öcalan’a Özgürlük Kampanyasına” destek verilmeli, Öcalan ve Kürt sorununda müzakereleri sürdürebileceği takımı derhal serbest bırakılmalı, Öcalan’ın hareketine herkesle bağlantı kurabilme özgürlüğü tanınmalıdır.

– Aralarında HDP’lilerin de olduğu tüm siyasi tutuklular serbest
bırakılmalı, belediyelere atanan kayyumlar geri çekilmeli ve eş başkanlar serbest bırakılmalıdır.

-Yasaklanan tüm sivil toplum kuruluşları, gazeteler, radyo istasyonları, dergiler ve gazetelerin üzerindeki yaptırımlar kaldırılmalıdır.

– Türkiye’de devam eden tüm siyasi darbe girişimlerini durdurmak için önlemler alınmalı, AB, Avrupa Konseyi ve BM Türkiye’deki gelişmeler hakkındaki endişe mesajlarına devam etmeli ve ivedilikle kararlı ve etkili önlemler alınmalıdır.

 

1 Comment